Yağmurlu Havada Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

Fotoğraf çekmek temel olarak anı ölümsüzleştirmek için kullanılan bir sanattır. Ancak her durumda, her şartta fotoğraf çekebiliyor ve bunu estetik bir şekilde yapabiliyor olmak biraz da sizin bilginize ve becerinize bağlıdır. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda, çoğu fotoğraf öğrencisi için en zor şartlardan biri olan yağmurlu havada fotoğraf çekmek hakkında işinize yarayacak ipuçları vereceğiz. 

Eğer siz de yağmurlu bir havada, estetik ve kaliteli bir fotoğraf çekmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre… Okumaya devam edin. 

Yağmurlu havada fotoğraf çekmek için dikkat etmeniz ve doğru şekilde kullanmanız gereken birkaç önemli husus vardır. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayın..

İzlenimcilik

Yağmurlu havada fotoğraf çekmenin belki de en zor yanlarından biri lensinizin ıslanıyor olmasıdır. Fakat bunu bir avantaja döndürmek de sizin elinizdedir. Yağmurlu havada ıslak bir lensle çektiğiniz fotoğraflar, izlenimci resimler gibi harika görüntülerin ortaya çıkmasını da sağlayabilir. 

Pencere Ve Camları Kullanın

Yağmurlu havalarda en estetik fotoğraflar genellikle camların ya da pencerelerin arkasından yakalanırlar. Buğulanmış ya da yağmur damlalarıyla ıslanmış bir camın arkasından çekeceğiniz bir fotoğraf hem güzel bir hikayeyi hem de renklerin dansını rahatlıkla anlatabilir. 

Yansımaları Kullanın

Yağmurlu havaların en güzel yanlarından biri de bir sürü küçük su birikintileri oluşturmasıdır. Bu su birikintilerinden çekeceğiniz fotoğraf, yansımanın gücünü kadrajınıza taşımanıza yardımcı olacaktır. 

Portreler Ve Şemsiyeleri Kullanın

Yağmurlu havalarda insanlar genellikle kapüşonlu montlar ya da şemsiyeler kullanırlar. Şemsiyelerin renkli dünyasında oluşacak bir kadraj ya da şapkanın altındaki telaşlı bir yüz size yakalamak istediğiniz pozu fazlasıyla sağlayabilir. 

Makro Çekimleri Kullanın

Yağmurlu bir havada belki de yakalayabileceğiniz en keyifli fotoğraf makro çekimler olabilir. Bunun sebebi hemen hemen her yerde oluşan su damlalarıdır. Eğer su damlalarını doğru ışık ve açıyla yakalarsanız kaliteli ve teknik açıdan kusursuz bir fotoğraf elde edebilirsiniz. 

Yağmurda Hareketleri Yakalayın

Yağmurlu bir havada yüksek enstantane ile fotoğraf çekmek size hiç beklemediğiniz güzellikte fotoğraflar sağlayabilir. Örneğin bir arabanın ya da adımın sıçrattığı bir suyu yakalamak ya da yağmurun bir su birikintisine düştüğü anı yakalamak sizin için keyifli bir an olacaktır.