Telefonla Güzel Fotoğraflar Çekmek

Telefon fotoğrafçılığı akıllı telefonların meydana çıkmasıyla gelişen bir fotoğrafçılık türüdür.

Her gecen gün gelişen telefonların çıkmasıyla telefon fotoğrafçılığı da profesyonel bir hal almaya başlamıştır. Son günlerde çıkan telefonlarda megapiksellerin daha da gelişeceğini düşünürsek bu tür fotoğrafçılığın gelecekte daha da ileri çıkacağı bir gerçektir. Günümüzde telefon fotoğrafçılığından açılan sergiler dahi bulunmaktadır. Telefon fotoğrafçılığın gelişmesinde sosyal ağın etkisi oldukça fazladır. Özellikle instagram gibi ağların ortaya çıkmasıyla herkeste iyi fotoğraf çekme isteği ortaya çıkmıştır.

Telefonla İyi Fotoğraf Çekmek

Zemanta Related Posts ThumbnailTelefonla kaliteli fotoğraf çekmek telefon kalitesiyle sınırla olarak doğru orantılıdır. Telefonunuzla kaliteli fotoğraflar çekebilmek için telefonunuzu iyi tanımanız ve kadrajdaki cisimlerin doğru işlevde yansıtabilmek gerekmektedir. Ayrıca telefonlara takılan fotoğraf çekmeye yardımcı olan aparatların da kullanımını iyi bilmek gerekmektedir.

İyi fotoğraf çekebilmek için ilk olarak telefon lensinizin temiz olması gerekmektedir. Çoğu kullanıcı bunu ihmal etmektedir. Halbuki lensin temizliği fotoğrafın güzelliğini etkileyen en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Çekimlerden önce yumuşak bir bezle lensinizi temizlemek daha net çekimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Fotoğraflarınızda kaliteyi düşüren diğer bir önemli etken ise netlemenin otomatik netleme olmasıdır. Bu mod her zaman işe yaramayabilir. Netliği kendiniz yaptığınız takdirde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Kendiniz çekeceğiniz açıya, konuya göre kendi odaklamanızı kendiniz yapmanız hem fotoğrafta yansıtmak istediğinizi daha iyi anlatabilir hem de fotoğrafta konu bütünlüğünü yakalamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca telefonunuzu iki elle tutmanız çekim esnasında oluşabilecek titremenin önüne geçerek daha net fotoğrafları yakalamanızda önemli bir etkendir.

Fotoğraf çekerken dijital zumdan kaçınmaya özen gösterin. Dijital zum fotoğraftaki mega pikseli düşürerek fotoğraf kalitesini doğrudan etkilemektedir. Çekmek istediğiniz mekana veya konuya kendiniz yaklaşmanız daha doğru olacaktır.

Fotoğraf temelde ışıktır. Bu nedenle ışığa ve gölgelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu profesyonel kamera içinde geçerlidir. Ters ışıkta çekmeye çalıştığınızda odaklandığınız manzara veya konu karanlık çıkar. Bunun önüne geçmek için genelde profesyoneller flaş kullanır ama buda ters ışığı yok etmek için etken bir çözüm değildir. Flaş kullanımdan olduğunca kaçınmaya çalışın. Ayrıca fotoğraf çekerken sadece göz hizasında çekerek farklı açıları kaçırmayın. Farklı açılardan daha net ve daha güzel açılar yakalamaya açık olun.

Telefonunuzla fotoğraf çekerken telefonda ki fotoğraf özelliğinin tüm ayar seçeneklerini deneyerek test edin. Farklılıklara açık olun.

Fotoğraf hakkında bilgi almak ve ücretsiz telefon fotoğrafçılığı eğitimimizi almak isterseniz Fotoğraf Kursu İzmir sitemize tıklayabilirsiniz.