Telefonla Etkileyici Videolar Çekmek

Telefonla Güzel Video Çekmenin İpuçları

Teknolojinin gelişmesiyle beraber telefonlar sadece konuşmak ve mesajlaşmanın ötesine de geçerek birçok eylemi kolayca yapabilmemize olanak sağladı. Bunların arasında en çok kullanılan telefon özellikler fotoğraf ve video çekme özellikleridir. Bu yazımızda kaliteli video çekmek için neler yapabiliriz sorusuna cevap vereceğiz.

BE2KKM Woman taking picture using an iPhone

BE2KKM Woman taking picture using an iPhone

Günümüzde pek çok akıllı telefon fotoğraf ve video çekme konusunda birbiriyle rekabet halindedirler. Bazı büyük telefon firmaları 720p’ye kadar video çekebilmekte olup 4k Video özelliklerini de devreye sokmaya başladı. Bu elbette video kalitesi arttıran etkenler arasındadır ancak aslında kaliteli video hemen hemen her akıllı telefonun çekebileceği bir şeydir. Bunu yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Bunlara uyduğunuz takdirde videolarınızda ki gelişmeyi kendinizde fark edeceksiniz. Şimdi kuralları yakından inceleyelim

İlk olarak videoyu yatay bir pozisyonda çekmeye özen göstermelisiniz.
Bu videonun ekrana daha çok yayılmasına ve görüntünün daha dolgun olmasını sağlayacaktır. Dik çekmemeye özen göstermelisiniz. Gerek tabletlerde gerekse bilgisayarlarda ekranın yatay olarak büyük olması görüntünüzün bir video kanalına veya sosyal ağa aktardığınızda daha iyi görülmesinin ve izlerken daha çok zevk alınmasının önünü açmış olursunuz.

Telefonu yan tutarken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır.
Telefonunuzu yan tutarken mikrofonunu kapatmamaya özen göstermelisiniz. Telefonunuzun kalitesine göre ses alma yetisi değişmektedir. Aynı zamanda her telefonda mikrofonların sabit olmadığı bilinmektedir. Bunun için telefonunuzu iyi tanımanız gerekmektedir. Mikrofonlarının nerede olduğunu, yanlış bir tuşa basmamak için tüm tuşlarının nerede olduğunu bilmenizde yarar vardır.

Telefonla video çekerken kılıfından çıkarmanız doğru bir hareket olacaktır.
Bazı telefon kılıfları kapaklı olup tüm telefonu sarmaktadır. Bu durum hem mikrofonların kapanmasına hem de telefonun tutuşunda bir aksilik çıkartabilir. Kılıfların mikrofonu kapatmaması sadece video için değil telefonunuzun ömrü açısından da önemli bir husustur.

Özellikle son sürüm telefonlarda olan ve video çekmenizi kolaylaştıracak özellikleri yeri ve zamanında kullanmaya özen gösteriniz.
Yeni gelen her özellik her çektiğiniz videoyu güzelleştirmeyebilir hatta kalitesini düşürebilir. Örneğin 4K video özelliği yeni çıkan videolarda oldukça yaygın bulunan bir özelliktir ama her zaman iyi sonuçlar vermeyebilir. Bu özellik sizlere daha kaliteli bir çözünürlük sunabilmek için bazı standart video özelliklerinden feragat etmektedir. 4K videolar genellikle video dengesi ve düzeltmesi gibi özelliklerden feragat etmektedir. Bu durumda ani bir çekimde, bir anı yakalamada veya el titremesi gibi durumlarda çözünürlüğünüz yüksek olsa da kötü bir videoyla karşılaşabilirsiniz.

Ani bir çekim olmayacaksa video çekeceğiniz yeri veya konuyu prova etmeye özen gösterin. O an dalgınlıkla göremediğiniz bir ayrıntıyı tekrar izlerken farkına varıp müdahale etme şansınız olur. Ayrıca titreşimin daha az olması için video çekerken hafif nefes almaya özen göstermeniz gerekebilir.

Video çekerken sadece kayıt tuşuna basıp geçmeyin telefonunuz özelliklerini iyi öğrenin ve nerde nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olun.
Tüm özellikleri daha öncede prova edin. Böylelikle video çektikten sonra sürprizlerle karşılaşma ihtimalini azaltmış olursunuz. Standartların dışına çıkıp denemeler yapmaktan çekinmeyin. Bir durum için ayarlanmış olan özelliği farklı durumlarda da kullanmayı deneyin. Daha değişik yaratıcı videolar elde edebilirsiniz. Video çekerken elinizde ki imkanlardan haberdar olmak ve bunu sonuna kadar kullanmak video kaliteli video çekmenize yardımcı olacaktır.

Unutmayın tüm akıllı telefonlarla çektiğinizde daha kaliteli video çekebilirsiniz. Tek yapmanız gereken haberdar olmak, özellikleri bilinçli kullanmak ve ne tür bir telefona sahip olduğunuzun farkında olmaktır. Telefonu iyi tanımanız gerekmektedir.

Fotoğraf Kursu İzmir  – Fotoğraf Dersi İzmir – Fotoğraf Eğitimi İzmir