Sualtı Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fotoğrafçılık son yüzyılda gelişimini büyük bir hızla ilerletse de bazı fotoğraf çekim türleri hala diğerlerine oranla çok daha zor ve karmaşık görünmektedir. Örneğin, teknolojik aletlerin en büyük düşmanlarından biri olan suyun altında fotoğraf çekmek, denizin o sonsuz dünyasını fotoğraflamak çok çekici olmasına rağmen bir o kadar da zor gelir kulağa. Peki sualtı fotoğrafçılığı için bilmeniz gerekenler nelerdir? 

Dışardan sonsuz mavilik gibi görünen suyun altında rengarenk bir dünya yatar ve bu dünyayı fotoğraflamak doğru ekipmanlar ve teknikle aslında sanıldığı kadar da zor değildir. 

Bu nedenle biz de, sualtı fotoğrafçılığı için bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sıraladık. Eğer siz de denizin altındaki dünyayı fotoğraflamak, kendinizi sualtı fotoğrafçılığında geliştirmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Suyun altına girmek için derin bir nefes aldınız mı? O halde başlayalım 

En İyi Fotoğraf Güvenli Olduğunuz Anda Çekilir

Sualtı fotoğrafçılığında başarılı olabilmek için ilk olarak, suda güvende hissetmelisin. Rahatsızsanız ya da nefes almaktan, mercanı kesmekten ya da başka bir şeyden endişe ediyorsanız, gördüğünüz şeye odaklanmak zordur. 

Fotoğraf makinenizi alıp derin sulara dalmadan önce şnorkelli yüzme veya tüplü dalış ile konfor seviyenizi değerlendirin.Ve suyun altında ne olduğuna dair ödevini yapmayı unutmayın. 

Potansiyel tehlikeleri öğrenin ve hazırlıklı olduğunuzdan emin olun. Bölgedeki profesyonel dalgıçlar da mükemmel bir bilgi kaynağı olabilir.

Doğru Lens Filtrelerini Kullanın

Fotoğraflarınızdaki mavi ve yeşil tonların hakimiyetini biraz azalttığınızda, sualtı dünyasının canlılığı tamamen açığa çıkar. Kırmızı filtreler kullanmaya çalışın; kırmızı, suda en çok emilen renk olarak, son fotoğrafta göz alıcı renkler elde etmenizi sağlayacaktır.

Aynı zamanda su altında deneyim kazandıktan sonra, muhtemelen daha derine inmek isteyeceksiniz. Ve doğal olarak, siz alçaldıkça daha da koyulaşıyor. Harici bir flaş, ışığın nüfuz etmesi için çok derin sudaki en iyi yardımcınızdır.

Eğer flaşınız yoksa, doğal ışık kaynağı olan güneş daha da değerli hale gelir. Güneş ışınları sizin tarafınızdaysa, su aydınlanır ve mükemmel renkler ortaya çıkar. Bu asistandan yararlanmak için, fotoğraflarınızı sabah 10 ile 2 arasında çekmeyi deneyin. Güneşi hemen arkanızdan alın ve gizemli bir dünya merceğinize açılacaktır.

Doğru Ekipmanları Edinin

Profesyonel sualtı fotoğrafları çekmek için sualtı kamera muhafazası için bütçenizi göz önünde bulundurun. Plastikten yapılmış gövde bir süre çalışabilir, ancak sık sık daha derin dalışlar yapmayı planlıyorsanız, iyi tasarlanmış alüminyum gövde faydalı olabilir. Gerçek bir maceracı olarak, sualtı kamera muhafazanız parasailing, yelken veya kano yaparken de kullanışlı olabilir.