Stüdyo Fotoğrafçılığında Kullanılan Ekipmanlar

Fotoğrafçılık pek çok alanda olduğu gibi bazen de stüdyo içerisinde var olan bir sanattır. Model çekimleri, ürün çekimleri ya da katalog çekimleri gibi pek çok fotoğraf türü stüdyo içerisinde yaratılan yapay ışık ve ortamlarda icra edilir. 

Peki stüdyo fotoğrafçılığında kullanılan ekipmanlar nelerdir? İşte bu yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz. 

Eğer siz de stüdyo fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ve stüdyo fotoğrafçılığında kullanılan ekipmanları tanımak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Paraflaş   

Stüdyo ortamında, gün ışığına en yakın ışığı veren ışık kaynakları paraflaşlardır. Otomatik olarak ya da başka bir flaşla doğru orantılı olarak patlayabilen paraflaşlar stüdyo fotoğrafçılığının vazgeçilmez bir unsurudur. Piyasada 600W ışık veren bir paraflaş için 600’lük kafa tabiri kullanılır. Bu güç aydınlatılacak alanın genişliği ya da çekilecek ürünün boyutu ile yakından alakalıdır. 

Sürekli Işıklar  

Stüdyo fotoğrafçılığı için ana ışık kaynağı olarak paraflaşlar kullanılmaktadır fakat paraflaşlar kullanım olarak biraz ustalık gerektirdiği için stüdyo fotoğrafçılığı için bir de sürekli ışıklar kullanılmaktadır. Sürekli ışıklar spiral ampul kullanılan, kırmızı kafa dediğimiz sıcak yani sarı-turuncu renk veren, floresan kullanılan ve yeni teknoloji led kullanılan geniş bir yelpazedir. 

Softbox

Softbox kullanım amacı olarak ışığı tek yönlü ve yumuşatarak gönderen bir ekipmandır. Bu özelliğe sahip olduğu için portre ve ürün çekimlerinde en sık kullanılan ekipmandır. Çekilecek konunun büyüklüğüne göre farklı büyüklükleri ve şekilleri bulunmaktadır.

Reflektör

Işığı manuel olarak yansıtmak için kullanılan reflektörlerin de tıpkı softboxlar gibi kullanım amacına göre farklı boyutları bulunmaktadır. Reflektörler ışık kaynağından gelen ışığı çekilen konuya yansıtmak için ve gölgeleri yumuşatmak için kullanılırlar. Bir diğer taraftan tas reflektör dediğimiz reflektörler ise özellikle paraflaşlardan gelen ışığı daha noktasal bir şekilde kullanılması için ideal stüdyo ekipmanlarıdır. 

Tripod

Fotoğraf çekmeye başlayan neredeyse herkesin bildiği tripodlar, temel işlev olarak fotoğraf makinesini sabit tutmak için kullanılırlar. Stüdyonun boyutuna ve çekilecek kadraja göre ayarlanan tripod boyları ve çekim açılarını kontrol etmeye yarayan farklı modelleri mevcuttur. 

Temel olarak bu ekipmanlar bir stüdyoda fotoğraf çekmek için yeterli olsa da unutulmaması gereken şey, istediğimiz kadar farklı ekipmanı da yine doğru ışık ve yardımcı ekipmanlar ile stüdyo fotoğrafçılığına dahil edebilecek olduğumuzdur.