Spor Fotoğrafçılığının Püf Noktaları

Spor Fotoğrafçılığının Püf Noktaları

Bugün, fotoğraf kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için spor fotoğrafçılığı hakkında püf noktaları derlediğimiz bir yazı hazırladık.

Spor-Fotoğrafçılığının-Püf-Noktaları

Bu konu çok geniş bir konu. Spor dendiğinde fotoğrafçılık açısından çok farklı “entsantane” hızlarında spor dalları var. Hafif atletizmden başlayıp saatte 300 km/h hıza ulaşan Formula 1 yarışlarına kadar geniş bir yelpaze var. İşin profesyonel boyutunda en pahalı üst model makineler  ve 10.000 USD’lardan başlayan süper telefoto zoom lensler kullanılıyor ki bu ekipmanlar kuş ve vahşi hayvan fotoğrafçılarının da tercihi.

Ben sizlere daha çok orta seviye makinelerimizle  spor fotoğraflarımızı nasıl çekebileceğimiz den bahsedeceğim.

7 tavsiyede toparlamak gerekirse:

  • Kamera Ayarları – Burst (seri çekim) Modu, Sürekli Netleme Modu ve Çekim Modu

Herhangi bir spor dalını çekerken makine ayarlarınız seri/sürekli modda olduğundan emin olun, hareket halinde kişi(leri) takip etme imkanınız olsun diye. Böylece her seferinde yeniden deklanşöre manuel basmaktan kurtarır. Netleme Modu da makinenin AI Servo yada AF-C de olmalı ki bu modlar devam eden hareket ve panning içindir.

Aynı zamanda bütün netleme noktalarınızın aktif olduğundan emin olun ki sporcunuzu en iyi şekilde yakalayıp hep net çekin. Çok hızlı dönen Spor fotoğrafları çekerken Diyafram öncelikli (A/AV) modda çekmeniz daha mantıklı, nitekim zamana karşı sürekli Enstantane’yi manuel belirlemeye vaktiniz olmaz. Ancak mutlaka enstantane hızınızın 1/250, 1/500’ün üzerinde kalmasına özen gösterin. Ayarladığınız diyafram açıklığında bu hıza erişemiyorsanız, diyaframı biraz açmayı (bu alan derinliğini azaltacaktır) veya ISO’yu biraz yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Hareketli fotoğraflarda (S/Tv) modunda da çekebilirsiniz. Bu durumda sabit bir enstantane hızı belirleyerek, örneğin 1/250 veya 1/500 sn gibi (ya da aktiviteye göre daha hızlı),  istediğiniz diyafram açıklığı ve alan derinliğine gelecek şekilde ISO değerlerinizi ayarlayabilirsiniz.

  • Kamera Ayarları – JPEG de çekin!

Ben tercihen RAW yerine JPEG de çekiyorum. Hem hafıza kartında yer açısından hem de tonlarca seri çekimde kareleriniz olacağından maksimum buffer hızına ihtiyacınız olacak. Çekim sonrası RAW dosyalarından seçim yapıp, beğendiklerinizi PS’ta işleyip, yine JPEG’e kaydetme emeği ve süresi de cabası.


Bugün, fotoğraf kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için spor fotoğrafçılığı hakkında püf noktaları derlediğimiz bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.