Spor Fotoğrafçılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf çekmek, konunuz ne olursa olsun bazı teknik detaylara dikkat etmeniz gereken bir süreçtir. Hele de spor gibi hareketli bir konunuz varsa bu detayların hangilerinin etkin olarak kullanıldığını öğrenmek biraz zaman alabilir. Ancak spor fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gerekenleri bildiğiniz zaman bir sporun fotoğrafını çekmek hiç kuşkusuz çok da keyifli bir süreçtir.

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda spora meraklı ve spor fotoğrafçılığında kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarımız için spor fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım 

Spor Fotoğrafçılığı Nasıl Öğrenilir?

Sporu fotoğraflamayı öğrenmek bir süreçtir. Bir spora yaklaşmanın en iyi yolunu öğrenmek ve harika teknik beceriler kazanmak zaman alır. Burada unutulmaması gereken en önemli şey, her spor farklıdır.

Bir spor için iyi çalışan şey diğerleri için işe yaramaz. Bir sporu nasıl fotoğraflayacağınızı öğrenmeye odaklanın ve bunu bir kez edindikten sonra diğerine geçebilirsiniz. 

Eğer bir spor hayranı değilseniz ve sporu anlamıyorsanız, başarılı olmanız sizin için çok zor olacaktır. Spor fotoğrafçılığının büyük bir kısmı doğru yerde olmak ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmektir.

Oyunun nasıl oynandığını etkileyen kurallardan bazıları nelerdir? Örneğin, voleybolda, her takım fileden geri dönmeden önce topa üç kez dokunabilir. Oyun nasıl akıyor? Basketbolda veya futbolda olduğu gibi sürekli değişen şeylerle hızlı mı? Yoksa beyzbolda olduğu gibi daha fazla bekleme süresiyle daha yavaş mı? Amerikan futbolundaki oyun kurucu gibi daha büyük bir rolü olan bazı oyuncular var mı?

Sporun temellerini öğrendikten sonra, ne olacağını ve nereye bakmanız gerektiğini bileceksiniz. Bu size bir avantaj sağlayacaktır çünkü daha hızlı tepki vereceksiniz.

Spor Fotoğrafı Çekerken Enstantane Değerleriniz Nasıl Olmalı?

Çoğu spor, top atma, koşma veya atlama gibi hızlı hareketleri içerir. Bu fotoğrafların bulanık değil, keskin olmasını istiyorsunuz. Bunu yapmak için, hızlı enstantane hızlarını kullanmak isteyeceksiniz.

Objektif ne kadar uzun ve ağır olursa deklanşörünüze o kadar hızlı ihtiyacınız olur. Hafif, geniş açılı bir mercekle daha düşük enstantane hızında keskin fotoğraflar elde etmek, uzun ve ağır bir mercekten daha kolaydır. Genel kural, lensin uzunluğunu iki katına çıkarmaktır. Örneğin, 200 mm’de 1/400 deklanşör hızına ihtiyacınız olacaktır.

Birçok spor fotoğrafçısı, enstantane hızının yeterince hızlı kaldığından emin olmak için enstantane önceliğini kullanır. Deklanşör önceliği modunda, kamera deklanşör hızını kilitleyecek ve uygun pozlamayı elde etmek için diyaframda ayarlamalar yapacaktır.

Spor Fotoğrafçılığında Diyafram Değeri Nasıl Seçilir?

Diyaframınızı açtığınızda, bu daha düşük bir f-stop’a gideceğiniz ve diyafram deliğini daha büyük hale getireceğiniz anlamına gelir. Profesyonel bir zoom objektifi muhtemelen f / 2.8’e kadar açılacaktır. Diyaframınızı açmanın iyi yanı, daha fazla ışığa izin vermenizdir, bu da deklanşör hızınızı artırmanıza olanak tanır. Geniş bir diyafram da sığ bir alan derinliği oluşturur. Bu, arka planı bulanıklaştırır ve odağı ana konuya yerleştirir.

Diyaframınızı seçmek çok önemlidir. Mümkün olduğunca açık olmasını istiyorsun, ama odak dışı önemli bir şey istemiyorsun. Önemli şeylerin odak dışı olduğunu fark etmeye başlarsanız, alan derinliği artana ve tüm önemli konular odakta olana kadar diyaframınızı kapatmanız gerektiğini de fark etmelisiniz.

Yine, bu spordan spora ve objektiften objektife değişecektir. Genel olarak, daha uzun lensler daha küçük bir odak alanına sahip olurken, daha geniş bir lens çoğu şeyi koruyacaktır odakta.