Monochrome Fotoğrafçılığın Sırları

Fotoğraf sanatı denildiğinde ilk akla gelen renklerin canlı olduğu, gözümüzle gördüğümüzü kadraja yansıttığımız fotoğraflar olabilir. Ancak en az onlar kadar etkili ve bir o kadar da sanatsal olarak monochrome fotoğrafçılık de son derece ilgi gören fotoğraf türlerinden biridir. Peki renklerin dünyasında renksiz şekilde böylesine ilgi çeken monochrome fotoğrafçılığın sırları nelerdir hiç merak ettiniz mi? 

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre… Çünkü bu yazımızda sizler için kaliteli bir şekilde, bir profesyonel gibi monochrome fotoğraf çekmenin sırlarına biraz daha yakından bakacağız. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Çekimlerinizde Desen Kullanın  

Siyah ve beyaz, dikkati dağıtan renkler olmaması nedeniyle en saf fotoğraf türü olduğundan, artık renkli çekimlerde genellikle göz ardı edilen bir şeye dikkatinizi ayırabilirsiniz. Yani desenlere. Desenler, görüntülerinize karakter ve izleyicileriniz için son derece ilginç odak noktaları sağlar.

Monochrome çekimlerde renkler olmadığı için desenlerin gücü daha fazla kendini hissettirir. Ve desenler renksiz bir fotoğrafta derinlik ve mesaj yaratmak için de son derece etkilidir. 

Kontrastın Monochrome Fotoğraf İçin Önemini Kavrayın      

Bu günlerde fotoğrafçılıkta kontrast, genellikle göz ardı edilen bir unsurdur. Özellikle renkli çekimlerde odak başka bir noktada durduğu için kontrastın kullanımı gün geçtikçe daha önemsiz bir hal alıyor.

Ancak özellikle monochrome fotoğrafta kontrast son derece önemlidir. Örneğin, fotoğrafçılıkta hala film kullanılan zamanlarda fotoğrafçılar bazen tek renkli çekim yaparken kırmızı bir filtre kullanırlardı. Bu kontrastı önemli ölçüde arttırırdı.

Tek renkli çekimlerde kontrast kullandığınızda, öğeler resmin hemen dışına çıkar, bu nedenle siyah beyaz çekimlerinizde kontrastı daha düzenli kullanmayı öğrenin.

Düz Renk Geçişlerini Kullanın

Düz ışık genellikle geniş bir pozlama aralığına sahip olmayan ışık türü olarak tanımlanır. Sıradan siyah beyaz çekimleri gerçekten muhteşem ve unutulmaz bir şeye dönüştürmede önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Yine de, monochrome çekimlerde düz ışık kullanmak biraz zor olabilir. Bu yöntemden tam olarak yararlanmak için, gerçekten derin bir siyah renk ya da sadece gözü ona doğru çeken bir nesne ararken, çekiminizdeki öğelere gerçekten iyi bir konumlama yapmanız da gerekir.

Örneğin, her yerinde kar yamaları olan bir alanı kesen siyah bir yola sahip bir manzara, düz renk geçişlerini güzelce sergilemek için kusursuz bir alandır.