Makro Fotoğrafçılık Nedir?

Makro Fotoğrafçılık Nedir?

Bugün sizlere, fotoğrafçılığın tarzlarından biri olan makro fotoğrafçılığından bahsedeceğiz. Bildiğiniz üzere dünya üzerinde yaklaşık olarak otuzu aşkın fotoğrafçılık tarzı vardır. Biz bugün, en küçük detayları inceleyip onların aslında nasıl gözüktüğünü bizlere sunan, detaycı ve her şeyi görmemizi sağlayan bir fotoğrafçılık tarzından bahsedeceğiz. Bu tarz fotoğrafçılık çok popüler olmakla birlikte gerçekten çokda zor bir tarzdır. Uzun süreli eğitimler dahilinde yapılması önerilmektedir. Yazımıza tekrardan hoş geldiniz diyerek sizlere yazımızı takdim ediyorum efendim.

Makro Fotoğrafçılık Nedir

Öncelikle sizlere “makro” kelimesinin anlamından bahsetmek istiyorum. Makro kelimesinin anlamı “büyük,uzun”dur. Fotoğrafçılıkta, küçük nesneleri büyütmek gibi düşünebiliriz.

Makro fotoğrafçılık günümüzde göz doktorlarından diş doktorlarına, su damlalarından böcek fotoğrafına kadar her alanda kullanılmaktadır. Zaten makro fotoğrafçılığın amacı gözlerimizle göremediğimiz ya da görürken çok zorlandığımız anların fotoğraflarını çekerek, yüksek kalite ve detay olanaklarıyla inceleme imkanı sunmaktır.

Makro Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Makro fotoğraf çekebilmek istiyorsan bu işe 1:1 büyütme oranına sahip ya da daha yüksek oranlara sahip bir lens satın almamız gereklidir. Günümüzde bazı fotoğrafçılar, lensi kameraya ters takarak da bu büyütme oranını elde edebiliyorlar fakat bu yöntem acemiler için çok bir yöntemdir, denemenizi önermeyiz, lensinize ciddi zararlar verebilirsiniz. Bazı aparatlar sayesinde bu ters bağlantı sağlanabilse de, makro fotoğraf çekimini öğrenmeye çalışan birisi için bu yöntem yürümeye başlamadan önce koşmak gibi bir şeydir.

Lensinizi elde ettikten sonra, yeterli büyütmeyi yapıp, kameranızın odağını ayarladıktan sonra hızlı çekimler ile yukarıda gördüğünüz fotoğraftaki gibi fotoğraflar çekebilirsiniz. Tabi ki bu başarı, çalışma ve tecrübe ile doğru orantılıdır, o yüzden çalışmayı ve sürekli fotoğraf çekmeyi, fotoğraf makinesinin ayarlarını kurcalayıp öğrenmeye çalışmayı asla bırakmayın.

Ayrıca; eğer imkanınız varsa fotoğrafçılık kursuna gidebilirsiniz. Fotoğrafçılık kursuna gitmek, sizin öğrenmenizi hızlandıracaktır.


Eğer bir fotoğraf makinesi satın almak istiyor fakat hangi modeli satın almanız gerektiği konusunda kararsız kalıyorsanız “Uygun Fiyata Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi” isimli yazımızı okuyabilir, diğer fotoğrafçılık tarzları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız “Fotoğrafçılık Tarzları” isimli yazımızı okumanızı öneririz.