Makro Çekim Yaparken Kullanılan Lensler

Fotoğrafçılık gün geçtikçe büyüyen bir sanattır. Bunun en temel sebeplerinden biri de artık herkesin ulaşabileceği makineler, telefonlar ve fotoğraf çeken diğer araçların fazlalığıdır. Bu ulaşılabilirlik, gönül veren herkesin fotoğraf sanatını tanıması ve uygulaması için önemli bir etkendir. Bir diğer taraftan bu kadar ulaşılabilir olmasına rağmen pek çok kişi ne çekeceğini bilmediği için fotoğraf sanatına başladıktan kısa süre sonra bırakır. Bu nedenle önce ne çekmek istediğinizi bilmeniz gerekir. 

Pek çok fotoğraf tekniği içinden makro fotoğraflar çekmeyi seviyorsanız eğer, kendinizi bu konuda geliştirmek adına araştırma yapmalı ve eğitiminize buna göre yön vermelisiniz.

Tabi ki yalnızca geliştirmek değil, makro çekim için uygun bir lense de sahip olmanız da gerekmektedir. Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için makro çekim yaparken kullanılan lensler hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık.

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? Haydi başlayalım. 

Makro Lensler ve Diğer Lensler Arasındaki Farklar

Makro lensler genellikle yakın çekimlerin fotoğraflarını çekmek için kullanılırken, bunların nasıl kullanıldığı aslında onları tanımlayan şey değildir. Bir makro lens, sonsuzdan 1:1 büyütmeye odaklanma yeteneğine sahiptir. Bu, gerçek hayatta görüntünün boyutunun sensörde yeniden üretilenle aynı boyutta olduğu anlamına gelir.

Büyütme oranı, kameranın sensörüne yansıtılan görüntünün öznenin gerçek boyutuyla nasıl karşılaştırıldığını size bildirir. Böylece 1:2 oranına sahip bir mercek, sensöründeki bir görüntüyü öznenin boyutunun yarısına kadar yansıtabilirken, 5:1 oranına sahip bir mercek, bir görüntüyü öznenin boyutunun beş katı kadar yansıtabilir.

Makro lensler ayrıca normal lenslere göre daha yakın odaklama mesafelerine izin verir ve genellikle konunuza çok yaklaşmanızı gerektirir.

Makro Lenslerin Kullanım Alanları

Makro lenslerle ilgili en güzel şeylerden biri, yalnızca makro fotoğrafçılık için kullanışlı olmamalarıdır. Makro lensler portre fotoğrafçılığında da çok iyidir. Bir düğün fotoğrafçısı, bir yüzüğün yakın çekimlerini yapmak için bir makro lens kullanabilir ve daha sonra konukların güzel ifadelerini hızlı bir şekilde yakalayabilir.

Tipik bir portre objektifi bu samimi anları yakalayabilir, ancak alyanslar gibi küçük ayrıntıların yakın çekimlerini çok iyi çekemez. Bir makro lensin bazen daha fazla kontrastlı görüntüler üretebileceğini unutmayın. Bu, lenslerin genellikle benzer ton değerlerini daha iyi çözebileceği ve farklı parlaklığa sahip küçük alanlar arasındaki sınırları bulabileceği anlamına gelir. 

Bu nedenle, portre zevkinize bağlı olarak, düzenleme işleminizi buna göre ayarlamanız gerekebilir.