Kıyafet Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları

Fotoğraf bir sanat olarak ortaya çıkmış olsa da gün geçtikçe her alanda kendine yer edinmeye başladı.. Bunun en büyük göstergelerinden biri de hiç kuşkusuz reklam fotoğrafçılığı. Reklam fotoğrafçılığı pek çok alanda var olurken, özellikle sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla en çok kıyafet, ayakkabı ve ürün fotoğrafçılığı ön plana çıktı. Peki bu alanlar içinde en yaygın olan kıyafet fotoğrafı çekmenin püf noktaları var mıdır? 

Tabi ki tüm fotoğraf türleri gibi kıyafet fotoğrafı çekmenin de püf noktaları var. Bugünkü yazımızda biz de bu püf noktalarını sizler için derledik. 

Eğer siz de profesyonel bir fotoğrafçı olup kendinizi moda ve kıyafet alanında geliştirmek istiyorsanız, ya da yalnızca sosyal medya üzerinden güzel kıyafet fotoğrafları paylaşmak istiyorsanız yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Fotoğraf Çekiminden Önce Kıyafetlerinizi Hazırlayın 

Fotoğraflanacak kıyafetlerin hazırlanması, ürünlerinizi fotoğraflamak için çok önemli bir başlangıç noktasıdır, ancak birçok fotoğrafçı bu adımı atlar ve kırışıklıkları, lekeleri ve diğer görünür kusurları gidermek için Photoshop’a veya ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımına güvenir.

Ancak bu yapılabilecek hataların en büyüklerinden biri de olabilir. Çünkü Photoshop sihir değildir. Gelişmiş düzenleme tekniklerine hakim olmak zaman ve uzmanlık gerektirir ve aşırı düzenleme görüntü kalitesinden ödün verme riskini taşır.

Kıyafetlerinizi mümkün olduğunca mükemmele yakın bir durumda yakalamaya çalışın ve yalnızca son rötuşlar ve renk düzeltme eklemek için Photoshop’u kullanın.

Çekim Alanınıza Özen Gösterin    

Birkaç öğeyle, alanı olan hemen hemen her odayı bir fotoğraf stüdyosuna dönüştürebilirsiniz. Kamera, tripod, beyaz duvar, koli bandı ve doğal ışıkla kıyafet fotoğrafları çekmek imkansız değildir. 

Tabi harcayacak biraz daha paranız varsa ve ne zaman, nerede çekim yapacağınızı kontrol etmek istiyorsanız, birkaç ekipmana daha yatırım yapmaya değer. Örneğin bir softbox ya da paraflash çekim yapmak istediğiniz her anı değerlendirmenize olanak sağlar.

Çekim yapacağınız bölgenizdeki tüm dağınıklığı temizlediğinizden emin olun. Düzenli kalmak ve en iyi işi yapmak için temiz bir alana ihtiyacınız olacak.

Kıyafetleriniz İçin Doğru Işığı Ayarlayın

Doğal ışık kullanıyorsanız, ürününüzü eşit, dolaylı ışık alabileceği bir pencerenin yakınına yerleştirin. 

Eğer yapay ışık kullanıyorsanız ışık kaynağını ve softbox’ı veya şemsiyeyi ürüne 45 derecelik bir açıyla yerleştirin, böylece ürün üzerindeki aydınlatma yumuşak ve eşit olur. Fotoğraf makinenizi doğrudan nesnenizin önünde tutun. Ürünü arka plana çok yakın yerleştirdiyseniz, biraz gölgelenme alabilirsiniz. Bu olursa, temiz, beyaz bir arka plan elde etmek için konuyu arka plandan uzaklaştırın. Işık kaynağınızın gücünü yaklaşık yarısına ayarlayın.

Görüntünüzü düzgün bir şekilde manuel olarak ortaya çıkarmak genellikle kameranızın ışık ölçerini kullanmakla ilgilidir; bu, vizörden bakarak ve ölçüm çentiklerinin 0’a ulaşması için ayarları ayarlayarak bulabilirsiniz.

Enstantane hızınız 1/200 veya altında ve diyaframınız f-11 veya daha yüksek olarak ayarlanmış olarak başlayın. Oradan, optimum pozlama ve netleme elde etmek için test çekimleri yapmanız ve kamera ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Kıyafetleriniz İçin Tek Kareyle Yetinmeyin

Kıyafet fotoğrafı çekerken, tıpkı diğer çekim türlerinde de olduğu gibi asla tek bir pozla yetinmeyin. Aynı kıyafeti birkaç farklı ayarla çekin ve içlerinden en iyi olanı belirleyin. Bu aynı seti bir kez daha kurmak zorunda kalmamanız için aldığınız en önemli önlemdir.