İyi Bir Fotoğraf Çekmek İçin Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Doğru bir fotoğraf karesi yakalamak çoğu zaman birkaç soruya doğru cevap vermeye bağladır. Çünkü doğru bir kadraj, hem teknik hem de içerik olarak yansıtmak istediğiniz ve anlatmak istediğiniz şeyin bir birleşimidir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda, bir fotoğrafı çekmeden yani pozlamadan önce kendinize sormanız gereken birkaç önemli sorudan bahsedeceğiz.

Hazır mısınız? O halde başlayalım…

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Çekmek İstediğim Konu Ne?

Bir fotoğrafı çekerken, her şeyden önce kendimize sormamız gereken soru, hangi konuyu çekmek istediğimizdir. Çünkü eğer ne çekmek istediğinizi bilmezseniz, kadrajdaki her şey dikkatinizi dağıtabilir ve  konuya odaklanmadan karmaşık bir fotoğraf çekmiş olursunuz. 

Çekmek İstediğim Konuyu Nasıl Öne Çıkarırım?

Fotoğraf çekerken hangi konuyu pozlamak istediğiniz konusunda net olsanız bile bu bilgi tek başına sizin için yeterli olmaz. İstediğiniz konuyu öne çıkarmak için fotoğraf çekme hakkında teknik bilgilere de hakim olmanız gerekir. 

Bu bilgilerden kastımız tabi ki, enstantane, diyafram, doğru pozlama ve doğru kompozisyon öğeleridir. 

Konuya Yeterince Yakın Ya Da Uzak Mıyım?

Fotoğraf konusunda kendini tüm dünyaya ispatlamış isimlerden biri olan Robert Caba “Fotoğrafınız yeterince iyi değilse, olaya yeterince yakın değilsiniz demektir.” ifadelerini kullanır. Bu ifadeden yola çıkarak bilmemiz gereken, eğer çekmek istediğimiz konuya fazla uzaktan bakarsak karmaşıklık konunun özne olmasının önüne geçer. 

Fakat bir diğer yandan konudan yeterince uzak değilsek bu sefer de konu ve arka plan ya da konu ve mekan arasındaki bağı veremeyiz. Bu nedenle bir konuyu fotoğraflarken ne çok yakın ne de gerektiğinden fazla uzak olmamamız gerekmektedir. 

Arka Plan Dikkat Dağıtıyor Mu?

Bir konuyu fotoğraflarken, arka planda kalan kısımlar da en az konu kadar önemlidir. Bunun sebebi, eğer karmaşık bir arka plana sahipseniz alımlayıcı asıl odaklanmak istediğiniz konudan uzaklaşır. 

Bu nedenle kompozisyonumuzun arka planını hiçbir zaman odaktan daha karmaşık ya da ilgi çekici şekilde kurgulamamamız gerekmektedir. 

Işık Nereden Geliyor?

Işık, bir fotoğraf için olmazsa olmazdır. Temel anlatımı ile eğer ışık yoksa fotoğraf da yoktur. Burada unutmamamız gereken şey ışığın yönlendirilebilir, yaratılabilir ya da soldurulabilir olduğudur. Işık fotoğrafın hem teknik hem de kompozitif anlamda en önemli öğelerinden biridir. Işığın tonlarını, karşıtlıklarını ya da olmayışını kullanarak anlatmak istediğiniz konuyu çok daha güçlü bir şekilde anlatabilirsiniz.