Hümanist Fotoğrafçılık

Sanat tarihi yüzyıllar boyunca birçok akıma sahne olmuştur. Dadaizm’den gerçeküstücülüğe kadar fotoğrafçılığın da zengin ve sanatsal bir tarihi vardır. Manzara fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, portre fotoğrafçılığı ve daha pek çok farklı tür sanat üretmek birçok yöntem ve fotoğraf tekniğiyle başarılabilir. Bununla birlikte hümanist fotoğrafçılık adı verilen yeni bir fotoğraf çekme stili yaratmak için geleneksel türlerden uzaklaşan çok sayıda ünlü fotoğrafçı vardır.

Bu fotoğraf türünü geliştiren fotoğrafçılar, insanların günlük yaşamlarına dair duygularını yakalamaya çalışırlar. Hümanist fotoğrafçılığın özü, dünyadaki birçok sanat galerisi ve sergisinin eserlerinde bulunabilir. Peki tam olarak nedir hümanist fotoğrafçılık ve nereden nasıl gelişmiştir?

Eğer siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu yazımızda sizler için hümanist fotoğrafçılık hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayacağız. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Hümanist Fotoğrafçılık Nedir 

Hümanist fotoğrafçılık, bu fotoğrafların çekilmesinde belirli teknik becerilerin veya profesyonel fotoğrafçılık tekniklerinin kullanılmasına odaklanmak yerine, her zaman insan olan konuyla ilgilidir.

Bu hareketin fotoğrafçıları, stüdyo aydınlatma teknikleri veya portre fotoğrafçılığında olduğu gibi pozlamayı, objektif açıklığını veya modları düzenleme gibi herhangi bir poz veya yapay unsur olmadan, günlük rutinleri boyunca insanları fotoğraf makinesinde yakalamaya çalışırlar.

Bu fotoğrafçıların çoğunun amacı, görüntülerdeki insanların duygularını yakalamaktır.

Bu yüzden birçok hümanist fotoğraf, insanları sokakta veya kafelerde tasvir eder, çünkü burası insanların doğal hareket ettikleri yerlerdir.

Hümanist fotoğrafçıların keşfetmesi için çok çeşitli temalar vardır, ancak bu fotoğrafçılar her zaman bizi insan yapan şeyleri yakalamaya çalışırlar.

Hümanist Fotoğrafçılığın Tarihi   

Hümanist fotoğrafçılık, 1945’te İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden kısa bir süre sonra ortaya çıktı.

O dönemde insanlar, özellikle ülkeyi yeniden inşa etmek için ABD’den mali yardıma başvurmak zorunda kalan Fransa’da gerçek ekonomik zorluklarla uğraşmak zorunda kalıyorlardı. Bu dönemde hümanist fotoğrafçılık, savaşın dehşetinin aksine zamanın küçük zevklerine odaklandı.

Hümanist fotoğrafçılar da bu dönemin haksızlıklarını kamuoyunun gözüne sokmayı ve kınamayı amaçladılar.

İkinci Dünya Savaşı sonrası özellikle avrupa ülkelerinde başlayan bu akım, günümüzde de etkilerini devam ettirmektedir. Günümüzde birçok fotoğrafçı ve foto muhabiri çalışmalarında hümanist fotoğrafçılığı kullanmaya devam ediyor.

Bu özel fotoğrafçılık tarzıyla ilgileniyorsanız, ister yeni başlayanlar ister daha gelişmiş bir fotoğrafçılık sınıfı için olsun, bir fotoğrafçılık kursuna kaydolmak, fotoğrafçılık sanatının temellerini öğrenmenize yardımcı olabilir.