Her Fotoğrafçının Bilmesi Gereken 5 Önemli İpucu

Fotoğrafçılık eğlenceli ve büyüleyici bir süreçtir. Üstelik ilk çıktığı zamanlardaki gibi de değildir. Artık başlamak da her zamankinden daha kolay. Portatif karanlık odalara ihtiyaç duymanın ya da tek bir fotoğraf çekmek için saatlerce beklemenin günleri çoktan geçti. Artık tek yapmanız gereken doğru anı yakalamak ve deklanşöre basmaktır. 

Tabi ki fotoğrafçılığın önündeki teknik engel büyük ölçüde azaltıldığından, iyi fotoğrafların nasıl çekileceğine odaklanmak için çok daha fazla zamanımız var. Yeni bir fotoğrafçı olarak alınacak çok şey var, bu yüzden listeyi beş kategoriye ayırdık. 

Eğer siz de fotoğraf çekmeye yeni başladınız ya da bir süredir fotoğraf çekiyor ama teknik olarak kendinize bir şeyler katmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? Haydi başlayalım. 

Kuralları Bozmak İçin Önce Öğrenmeniz Gerekir

Fotoğrafçılık kuralları esastır çünkü daha sonra daha gelişmiş fotoğrafçılık ipuçları ve püf noktaları için bir temel oluştururlar. Önce kuralları öğrenin, böylece daha sonra bunları çiğnerken daha yaratıcı kontrole sahip olursunuz. 

Temel kurallar bazen sıkıcı olsa da diyafram, enstantane gibi temel parametreleri bilmeden üzerine bir şeyler koyamazsınız. 

Çerçeveden Önce Netliğe Önem Verin

Yanlış pozlanmış veya bulanık bir resim kullanılamaz, ancak tam olarak çerçevelenmemiş bir resim yine de kaydedilebilir. Bu nedenle, çerçeveyi ayarlamadan önce her zaman konuya odaklanmalı ve konuya uygun şekilde netliğinizi ayarlayarak pozlamanızı yapmalısınız. 

Fotoğrafta Gözlere Odaklanın

Bir fotoğrafta her zaman gözlere doğru çekiliriz, çünkü gözler bağlantı kurduğumuz doğal bir odak noktasıdır.

Herhangi bir diyaframda portre fotoğrafı çekerken, odağı gözlere yaptığınızdan emin olun. Gözler odakta olduğu sürece, hem sizin hem de konunuzun fotoğrafın doğru şekilde çekileceğini düşünmesi daha olasıdır.

Öncelikli Parametrelerinizi Doğru Ayarlayın

Fotoğraf çekmeyi öğrenmek için, biraz önce de bahsettiğimiz temel parametreleri iyice kavramanız gerekir. 

Fotoğrafta doğru pozlamayı elde etmek üç şeyi dengelemekten oluşur: enstantane hızı, diyafram ve ISO ayarları. Otomatik veya öncelikli modda çekim yaparak başlayabilirsiniz, ancak tam kontrol elde etmek ve manuel kamera kontrolleriyle çekim yapmak için, her biri görüntünüzün pozlamasını ve kalitesini doğrudan etkileyen bu üç şey arasındaki ilişkiyi anlamanız gerekir.

Hata Yapın Ve Öğrenin

Ne kadar çok hata yaparsanız, fotoğrafçılık becerilerinizi o kadar hızlı öğrenir ve geliştirirsiniz. Tüm profesyonel fotoğrafçılar bir zamanlar bir kamerada hiçbir şey anlamadan başladılar, unutmayın. 

Asıl değer, hataları becerilerinizi geliştiren derslere dönüştürmektir. Bu yüzden daha önce yapmadığınız bir tekniği veya stili deneyin ve yol boyunca birçok hata yapmayı bekleyin.