Fotojenik Fotoğraflar için ipuçları

Çevrenizdeki herkes güzel fotoğraflara sahip olsun isterler fakat aynı zamanda fotoğraf çekinmekten de pek haz etmezler.

Bunun nedeni fotoğraflarda kötü çıkıyor olmalarını düşünmeleridir. Eğer profesyonel bir yardım almadıysanız ya da “Nasıl fotojenik olabilirim?” sorusuna cevap niteliğinde bir kurs görmediyseniz, fotoğraflarınızda kötü çıktığınızı düşünmeniz gayet normaldir.

Fotojenik olmak ya da diğerleri gibi güzel fotoğraflara sahip olmak için ne yapmalı?

Sorunun cevabı aslında çok basittir. Güzel fotoğrafları olduğunu düşündüğünüz insanların fotoğraflarına baktığınızda sanki fotoğrafa vücutları ya da mimikleri ile tepki verdiklerini görebilirsiniz. Siz de çok net ama abartılı olmayan küçük vücut hareketleri sayesinde güzel fotoğraflara sahip olabilirsiniz.

Bu bölümde fotojenik olabilmek için uygulanması gereken işlemleri 5 adım halinde açıklayacağız.

1.Adım

Öncelikle dikkat edilmesi gereken şey, doğal duruşun analiz edilmesi ve bu duruşların fotoğraflara nasıl yansıdığını gözlemlemektir. Erkekler genellikle ağırlık merkezlerinin ortada olmasını yani iki ayak üzerine eşit dağılmasını tercih ederler. İşte bu duruş o hiç sevmediğimiz katı görünüşlü ve doğal olmayan fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olur. Bayanlarda ise durum biraz farklıdır. Bayanlar genellikle vücut ağırlıklarını tek ayak üzerine vermeyi tercih ederler. Böylelikle vücut biraz döner, omuzlar yükselir ve kafa da bir miktar döner. Bunun sonucunda fotojenik bir görüntü için ilk adım atılmış olur.

Bu adım için çözüm şu şekildedir. Ayakta durarak fotoğraf çekinecekseniz kesinlikle kameraya dik bir pozisyon almayın. Vücudunuza hafif bir açı verin ve ağırlığınızı tek ayak üzerinde muhafaza ediniz. Bu duruş size ilginç hissettirebilir ama kesinlikle daha iyi görüneceksiniz.

2.Adım

Bu adımda kameraya doğru biraz eğilmenizi isteyeceğiz. Bu hareket daha doğal bir hava katacak.  Boynunuzu uzunmuş gibi varsayarak biraz aşağı indirmeniz ilgi çekici bir görüntü ortaya çıkmasını sağlayacak ve bu sayede hem burun deliklerinizin görünmesini hem de iki çeneniz varmış gibi görünmenizi engellemiş olacaksınız.

3.Adım

Bu adımda üzerinde duracağımız husus duruşumuzu nasıl değiştirebileceğimizi öğrenmektir. Bu sayede fotoğraflarınızda hazırlıksız yakalanmış gibi çıkmak yerine daha doğal ve neşeli bir görüntüye sahip olacaksınız. Peki, bunu nasıl yapacağız?

Örneğin modeller bunun eğitimini almış kimseler olarak tetiklenmiş bir tepkiye sahip olmayı öğrenirler. Tetiklenmiş bir tepkiden kastımız her ne kadar bakımsız görünüyor olsalar dahi fotoğraf çekildiği anda çok kısa bir sürede daha önceden çalışmış oldukları ya da alışkın oldukları bir pozisyon alırlar. Bir tepkiyi tetiklemiş olmak sizin fotoğraflarda iyi görünmenizi sağlayacak şeyin oracıkta ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Size garip gelecektir ama bir tepkiyi tetiklemenin en kolay yolu yanakların sıkılmasıdır. Öyle olur mu hiç? demeyin çünkü bir arkadaşınızı bir tabureye oturtup kendi yanaklarını sıkmasını istediğinizde onun hemen gülerek “ee şimdi ne olacak?” gibi bir tepki vereceğini görecekseniz. Arkadaşınızın ruh hali ne olursa olsun bir anda ruh hali değişecek ve neşeli bir insan görüntüsüne bürünecektir.

4.Adım

Gülümsemek bir fotoğrafı güzelleştiren en önemli etkendir. Gülümsemeyi mutlaka öğrenmeniz gerekir. Kahkaha derecesinde kocaman bir gülücük hem gözlerin kısılmasına ve aynı zamanda ağız kusurlarının da ortaya çıkmasına neden olacaktır.

5.Adım

Çoğumuz fotoğraf çekimi esnasında direkt olarak merceğe odaklanır. Bizim tavsiyemiz ise merceğin biraz daha üzerine doğru bakılmasıdır.

Fotojenik olmak için temel kabul edilebilecek 5 ipucunu sizinle paylaştık. Bu adımlara harfiyen riayet ettiğinizde gururla bakacağınız fotoğraflara sahip olduğunuzu göreceksiniz. Şimdiden herkese keyifli çekimler dileriz.

Fotoğrafçılık kursu Fotoğrafçılık Dersi