Fotoğraftaki Işık

Fotoğraftaki Işık

Fotoğrafçılıkta Işık Kaynağı

fotoğrafçılıkta ışıklandırma

fotoğrafçılıkta ışıklandırma

Fotoğrafçılıkta, ışığın önemi çok büyüktür. Evde kullanabileceğiniz, uygun maliyetli ve kendinizin imal edebileceği çeşitli ışık kaynakları mevcuttur. Fotoğraf çekmeye ya da fotoğrafçılık derslerine yeni başladıysanız ilk olarak profesyonel ışıklandırma yerine evinizde bulabileceğiniz ışıklardan faydalanabilirsiniz.

Evinizde yapacağınız çekimler için profesyonel ürünler de satın alabilirsiniz fakat maliyetten kaçınmak istiyorsanız, kendi evinizde bulunan bir ampulü ya da masa lambasını kullanabilirsiniz. Örneğin, soğuk ve güçlü bir ışık kullanmak istiyorsanız, yapı marketlerden satın alabileceğiniz meteralde denilen spotları kullanabilirsiniz ya da daha sıcak ışık kullanmak istiyorsanız, yine yapı marketlerden alabileceğiniz daha ufak boyutlardaki spot ışıkları kullanabiliriz.

Evinizdeki ışıklardan yararlanmak istiyorsanız; soğuk ışık için hazır, tasarruflu, beyaz ampulleri, sıcak ışık içinse akkor ampulleri kullanabilirsiniz. Kendiniz de evinizde istediğiniz şekilde bir ışık kaynağı yapabilirsiniz.