Fotoğrafta Işık Yönleri Nelerdir?

Fotoğraf Kursu İzmir olarak bu yazımızda sizlerle birlikte Fotoğrafta Işık Yönleri Nelerdir? konusunu ele alacağız.. Fotoğraf çekerken olmazsa olmaz etkenlerin başında ışık gelir. Eğer ışık olmazsa fotoğraf olmaz. Fakat ışığın tek başına var olması her zaman fotoğrafta istediğimiz anlatımı yakalamak için yeterli değildir. Işığın geldiği yönü doğru seçmek, anlatmak istediğimiz kadrajın çok daha başarılı ve estetik olmasını sağlar. 

Peki fotoğraf çekerken kullandığımız ışık yönleri nelerdir? Bugün sizler için bu sorunun cevabını inceledik. Eğer siz de fotoğraf çekerken ışığın yönünü doğru seçmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Fotoğraf eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Doğrudan Işık

Doğrudan ışık fotoğraf çekerken en çok kullandığımız ışık yönüdür. Temel anlatımıyla ışık kaynağını arkamıza alarak çekeceğimiz kadrajı aydınlatmaktır. Fotoğraf çekerken en sık kullanılan terim olan “Işığı arkana al” terimi doğrudan ışık için kullanılır. 

Portre fotoğraflarında, manzara çekimlerinde, moda fotoğraflarında çoğu zaman kullanılan kaynak ışık yönü doğrudan ışıktır. 

Ters Işık

Doğrudan ışığın tam tersi yönde kullanılan ışık anlamına gelmektedir. Bu tarz bir ışık kullanımında çekeceğimiz obje ya da kişi ışık kaynağı ile makinenin arasında kalır. Bu ışık yönünde en çok dikkat edilmesi gereken şey, kadrajdaki ana obje ya da kişi yalnızca silüet olarak çıkacağından hatlarının belli olması gerekliliğidir. 

Yan Işık

Fotoğraf çekerken kontrast bir etki yaratmak için kullanılır. Kadrajı yandan aydınlattığımızda fotoğrafın iki yönü arasında bir kontrast renk oluşur, siyah beyaz ya da koyu açık gibi… Dramatik anlatımların ve karşıtlıkların konu olduğu fotoğraflarda bu tarz aydınlatmalar en sık tercih edilenlerdir. 

Alt Işık

Alt ışık fotoğrafçılıkta genellikle gerilim efekti vermek için kullanılmaktadır. Kadrajı aşağıdan aydınlattığımız zaman ışık kırılmaları nedeniyle korkutucu bir görüntü elde edilir. Daha çok sinematik anlatımlarda kullanılan alt ışık yönü fotoğrafçılıkta da spesifik amaçlar için kullanılmaktadır. 

Üst Işık

Üst aydınlatma genelde fotoğrafçılıkta tek başına kullanılmaz. Bunun sebebi bir objeyi yalnızca üst aydınlatma ile aydınlattığımızda gölgeyi kaybeder ve üç boyutlu etkiyi ortadan kaldırırız. Bu nedenle üst aydınlatma genellikle yardımcı ışık olarak kullanılır. 

Tabi ki bu ışık yönlerinin hiçbiri tek başına kullanılmaz. Bir ışık yönü kaynak ışık olarak kullanıldığında diğer ışık yönleri dolgu ve kontur ışıkları olarak ona destek sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki ışık fotoğrafta her şeydir bu nedene doğru tercihler sıradan bir kadrajı bile sanat eserine dönüştürebilir.