Fotoğrafçılıkta Film İzleyerek Bakışınızı Geliştirin!

Fotoğraf çekmek, teknik pek çok öğeye hakim olmak kadar doğru anı ve doğru açıyı görmekle de alakalıdır. Hatta çoğu zaman doğru bir bakış sıradan bir olayı ya da nesneyi bile son derece sanatsal bir halde fotoğraflayabilir. Bu nedenle bakışımızı geliştirmek, fotoğraf çekmenin temellerinden biridir. 

Biz de bugünkü yazımızda sizlere bakışınızı geliştirmek için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden birinin detaylarını anlatacağız. Film izlemek…

Eğer siz de film izlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, bir filmin fotoğrafçılıktaki bakış açımıza nasıl fayda sağlayacağını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Filmler Ve Üçler Kuralı

Belki başlangıçta film izlemenin fotoğraf çekmekte bize yardımcı olabileceği fikri size biraz uzak gelebilir. Fakat unutmayalım ki filmler aynı zamanda “Motion Pictures” yani hareketli resimler olarak da adlandırılır. Çünkü aslında bir filmde, her saniyede 24 tane fotoğraf görülür. 

Bu bağlamda baktığımızda, izlediğimiz bir filmde karşımıza çıkan, gözlemleyebileceğimiz en belirgin kural üçler kuralıdır. Peki nedir üçler kuralı? Üçler kuralı, temel olarak ekranı yatayda ve dikeyde ikişer çizgi ile bölme işlemidir. Bu bölme işleminden sonra fotoğrafta odaklamak istediğimiz nesne veya kişileri bu çizgilerin üzerine ya da kesişim noktalarına getirmek gerekir. Böylece algısal olarak, fotoğrafa bakan kişinin dikkatini çekmek istediğimiz yere fotoğrafın ana öğelerini yerleştirmiş oluruz. 

Filmlerdeki sahnelere baktığımızda da durum tam olarak aynıdır. 9 eşit parçaya bölünmüş ekran, tıpkı fotoğraftaki gibi algının çekilmek istendiği şekilde kullanılır. 

Filmler Ve Bakış Boşluğu 

Fotoğraf çekerken, kompozisyon olarak en çok dikkat etmemiz gereken kurallardan biri de bakış boşluğu yaratmaktır. Bakış boşluğunu bir örnekle açıklamak gerekirse, sola doğru bakan bir insanın fotoğrafını çektiğimizi düşünelim… Doğru bir bakış boşluğu yaratmak için çektiğimiz insanı fotoğraftaki sağ çizgiye oturtmamız gerekir. 

İşte filmlerde de bakış boşluğu sık sık görebilir ve kendimizi o kadrajı baz alarak eğitebiliriz. 

Filmler Ve Simetri

Fotoğraf çekerken en sık kullanılan kompozisyon kurallarından biri de simetridir. Diğer öğeleri olduğu gibi simetriyi de yine film izleyerek öğrenmek ya da filmlerden gözlemlemek çok daha verimli bir yöntem olabilir. Çünkü genellikle iki ya da daha çok kişinin olduğu film karelerinde görüntü bir şekilde simetri oluşturacak şekilde planlanmaktadır. 

Tabi ki bütün bu kuralları gözlemlemek için izlediğiniz filmin ve görüntü yönetmeninin kalitesi de son derece önemlidir. İyi yapılmış filmlerde bu kuralların hepsini gördükten sonra siz de fotoğraf çekerken benzer kareler yakalayabilir ve kompozisyonunuzu daha zengin hale getirebilirsiniz.