Fotoğrafçılıkla İlgili 5 Enteresan Bilgi

Çoğu insan yalnızca anı yakalamak ve anılar biriktirmek için fotoğraf çeker ancak fotoğraf çekmek, hem doğru ekipman hem de doğru bilgi ile yapılan son derece önemli bir sanattır. Ve bu sanata dair enteresan bilgiler bazen sizleri şaşırtabilir. 

Bu nedenle, bugünkü yazımızda sizler için fotoğrafçılık ile ilgili 5 enteresan bilgiyi derledik. Hazır mısınız? O halde okumaya devam edin. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Kamerayı Nemden Korumak

Fotoğraf makinelerin özellikle bazı bölümleri ısı, nem gibi çevresel faktörlerden son derece etkilenirler. Bu nedenle fotoğraf makinenizi nemden korumak için fotoğraf çantanızın içinde silica jel poşetleri bulundurmak son derece kullanışlı bir yöntemdir. 

İnsan Gözünün Shutter Sayısı  

Shutter sayısı, bir fotoğraf makinesinin kaç kare fotoğraf çektiğiyle alakalı bir sayıdır. Teorik olarak da insan gözü, fotoğraf makineleri gibi çalışmaktadır. Ortalama 35 yaşındaki bir insanın gözünün shutter sayısı ise 350 milyondur. Yani bir insan yılda en az 10 milyon shutter kadar görüntü yakalar. 

Manzara Ve Obje Fotoğrafları İçin Doğru An  

Fotoğraf çekerken en önemli şeylerden biri de fotoğrafın doğru anda ve doğru açıyla çekilmesidir. Çünkü fotoğrafı var eden en temel etmen olan ışık, yalnızca en doğru anda yakalandığında güzel bir kare elde etmemize olanak sağlar. 

Bu nedenle, batıya cephesi olan objeleri öğleden sonra, doğuya cephesi olan objeleri ise gün doğumunda ya da öğleden önce çekmek size ışık anlamında en başarılı sonuçları verecektir. Güneye cephesi olan objeler ise fotoğraflanmak için en uygun konuma sahiptir ve günün her saatinde fotoğraflanabilir. 

Her İnsanın Kaç Fotoğrafı Çekiliyor

Günümüz teknolojisi ile baktığımızda çoğu zaman haberimiz olsun ya da olmasın pek çok defa fotoğraf karelerine giriyoruz. Bu bakış açısıyla baktığımızda, büyük bir şehirde yaşayan, 50 yaşında bir insanın, hayatı boyunca ortalama olarak 50 binden fazla fotoğrafı olur. 

İnsan Gözünün Diyafram Değeri

Fotoğrafta alan derinliğinin sağlanması, makine içine girecek ışığın miktarı gibi pek çok etkisi bulunan diyafram değeri, insan gözünde de bulunmaktadır. Bu bağlamda baktığımızda, ortalama bir insanın gözünün diyafram değeri, aydınlık bir ortamda 8.3, karanlık bir ortamda ise 2.1 değerindedir.