Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Fotoğraf kursu İzmir olarak bu yazımızda size fotoğraf çekmenin püf noktalarından bahsedeceğiz. Daha iyi fotoğraf çekmek için ne yapmak gerekli, daha kısa sürede fotoğraf çekme kabiliyetinizi geliştirmek için ne yapmanız gerekli ve çeşitli fotoğrafçılık alanlarını size tanıtacağız.

Fotoğraf çekmek anı yakalamak anlamına gelse bile o anı nasıl yakalayabiliriz ? Ya da diyelim ki evet şuan tam sırası peki elimizdeki fotoğraf makinesi o anı kaybetmeden aynı hassasiyetle o fotoğrafı işleyebildi mi ? Yazımızın geri kalanına geçmeden önce sizler için ilk önerimiz şu olacaktır. Fotoğrafçılık sektörü özellikle dışarıdaki hayati çekmek isteyenler için mili saniyelerin dahi önemli olduğu bir parkurdur. Bu alanda fotoğraf makineniz ne kadar hassas ise o kadar sağlıklı sonuç alabilirsiniz. Evet fotoğrafçılık pahalı bir sektör sadece makineyi almak değil daha sonrasında almanız gereken onlarca lens ve onlarca maliyet karşılayabiliyor sizi. Yapmanız gereken ilk şey fotoğraf çekmeye yeni başlayacak olsanız dahi eğer durumunuz müsaitse öğrenci işi bir makine almamanız. Daha sonrasında daha kaliteli bir cihaza geçmek istediğiniz zaman internet üzerinde ikinci el satışları elektronik ürünlerde siz ne kadar temiz kullansanız dahi insanlar sıcak bakmıyor bu nedenle başlangıç için çıtanızı biraz daha yükselterek sizi birkaç ay idare edecek değil de birkaç sene idare edecek bir cihaz almanız daha iyi olacaktır. Daha sonrasında lens takviyeleri ile birlikte cihaz değiştirmenize bile gerek kalmayabilir.

İyi Fotoğraf Çekme Teknikleri

İzmir fotoğraf kursu olarak fotoğraf çekmeye yeni başlayanlar için 4 önemli başlığı bir araya getirdik. Güzel fotoğraf çekebilmek bir süreçtir, istediğinizi yakalayamadıysanız pes etmeyin. Kendinizi deneyerek, daha çok deneyerek geliştirebileceğiniz bir alandasınız o yüzden denemekten asla korkmayın.

  • Konunun İçine Girin

Fotoğraf çekimine yeni başlayanlar doğru açı, doğru uzaklık, doğru ışık gibi bir çok kavram arasında boğulabilir. Az öncede size dediğimiz gibi deneyin ! İnternette inceleyebileceğiniz fotoğraflardan ders çıkarın, iyi bir gözlemleyici olun.

2 ) Düzenli Fotoğraf Çekin

Asla vazgeçmeyin ve fotoğraf çekmeye her gün vakit ayırın. Günün her saatinde yapacağınız çalışma size farklı bakış açıları kazandıracaktır. Gün ışığı kuvvetliyken bir de ışığın az olduğu anlarda fotoğraf çekmek arasındaki farkı düşünün.

3 ) Işığı İnceleyin

Fotoğraf çekiminde en önemli etken ışığın geliş açısıdır. Bunu kavramak başlarda zor gelebilir o nedenle aynı fotoğrafı farklı konumlardan çekmeye çalışarak ışığı kadrajınıza girdiği açı ile oynayın.

4 ) Okuyun

Fotoğrafçılık dergileri alın, internette bu sektörle uğraşan web sitelerinde vakit geçirin. Okuyarak bilginizi arttırmaya çalışın.