Fotoğrafçılara Alınabilecek En Güzel 15 Hediye

Fotoğrafçılara Alınabilecek

En Güzel 15 Hediye

Hayatta en zor şeylerden biri kesinlikle çevrenizdeki birine hediye seçmektir. Uygun bir hediye seçerken hangi hediyenin hoşuna gidebileceğini hesaplamak, birkaç gün kullandıktan sonra bir daha yüzüne bakmaz mı acaba diye düşünmek hediye seçimini zor kılan sorulardan biridir. Farklı bir hediye seçmek için, hediye alacağınız kişinin hangi konuya ilgi duyduğunu bilmek hediye seçiminde bir adım öne geçmenizi sağlar.

Eğer hediye alacağınız kişi fotoğrafçılık ile ilgileniyorsa ve Facebook‘ a 2 tane kuş, 3 tane böcek, birkaç tane de çocuk resmi çekip üzerlerine “… photography” yazan Facebook fotoğrafçılarından değilse, bu kişiye alınabilecek 15 farklı hediyeyi sizler için seçtik. Bazıları fiyat olarak biraz yüksek meblağlarda olsa da, aralarından hangisini alırsanız alın mutlaka hoşuna gidecektir.

Süper Gizli Casus Objektif

DSLR dijital makinelere monte edilebilen bu lens sayesinde, objektifi fotoğrafını çekeceğiniz kişiye çevirmeden resmini çekebiliyorsunuz. 360 derece hareket kabiliyeti olan bu özel aksesuar sayesinde 90 derece yanınızı, aşağıyı ya da yukarıyı fark etmeden fotoğraflayabiliyorsunuz. Fiyatı 30-50 dolar arasında değişen bu lens sayesinde, fotoğraflarınızı daha doğal ve karşınızdaki kişiye fark ettirmeden çekebilirsiniz.

Kamera Şeklinde USB Bellek

Gerçek bir DSLR makine gibi gövdesinden ayrılabilen bu objektif, aslında 4 GB ‘ lık bir USB bellek. Gövdesi oyuncak şeklinde olan makineyle beraber gelen USB belleğin fiyatı 20-40 dolar arasında.

Lens Kupa

Son dönemlerde ülkemizde de popüler bir hediyelik eşya olan objektif bardak, bir fotoğrafçı için küçük ama anlamlı bir hediye olabilir. Küllük ve kalemlik olarak da kullanılabilen bu lens görünümlü kupa aynı zamanda termos görevi de görür. Türkiye’ de birçok hediyelik eşya satıcısında bulabileceğiniz bu kupa 30-50 TL arasında değişen fiyatlarda satılıyor.

Şişme Fotoğraf Stüdyosu

Inflatable Photo Studio (IPS Studio) yani başlıkta görebileceğiniz gibi “Şişme Fotoğraf Stüdyosu”, orta halli bir hediye seçeneği olarak düşünülebilir. 3 dakika içerisinde şişirilebilen ve fotoğrafçılar için pratik bir stüdyo haline gelebilen bu ürünün 3.6m x 2m x 3m ve 6m x 3.6m x 3.6m olarak 2 farklı boyutu bulunuyor. Amerika’daki satış fiyatı ise 350-500 dolar arasında değişiyor.

Cep Telefonu İçin Objektif

Özellikle iPhone marka telefonlar için tasarlanan bu lensler sayesinde, cep telefonunun normal kamerasının dışında 180 derecelik görüş açısı sunan ve nesneleri daha yakından fotoğraflama imkânı veren lenslerin, özelliklerine göre farklı fiyatlarda satılmakta. Ortalama 20-50 dolar arasında e-Bay’ de bulabileceğiz lensler, hem eğlenceli hem de kullanışlı bir hediye olabilir.

Köşe Resim Çerçevesi

Yvonne Schroeder tarafından Alman şirket Details için tasarlanan, iç ve dış köşelerde kullanılabilen bu çerçeveler, fotoğrafçının evinde farklı bir dekorasyon ürünü olarak kullanılabilir. 200 Euro civarında olan fiyatı biraz yüksek olsa da, henüz Türkiye’ de mağazalarda ürünün satışının olmaması, farklı bir hediye tercihi olabilir.

3 Lensli Mini Model Kamera

Küçük bir kolye boyutunda olan, normal bir makinenin 1/6 oranındaki mini fotoğraf makinesinde, 3 farklı lens bulunuyor. Oyuncak gibi gözüken fakat biraz zor olsa da fotoğraf çekilebilen, bu minik fotoğraf makinesinin fiyatı 30-50 dolar arasında.

Buzdolabı İçin Photoshop Magnetler

Fotoğrafçılıkla uğraşan herkes az çok Photoshop programını kullanmayı bilir. Siz de fotoğrafçılıkla uğraşan birine değişik bir hediye almak istiyorsanız, 11 farklı magnetten oluşan, Photoshop kullanıcı ara yüzü temalı bu seti hediye olarak alabilirsiniz. Magnetleri buzdolabına yapıştırıp, ortasına eklenen resim ile farklı ve Photoshop tutkunları için güzel bir tasarım elde edilebilir. Magnetlerin fiyatı 25 dolar civarında.

İğne Deliği Lensi

Nikon ve Canon marka tüm DSLR makinelerde kullanılabilen bu lens sayesinde eski usul fotoğraf çekilebiliyor. Hem toza karşı koruyucu bir kapak sahibi oluyor hem de bu kapağın ucunda, sadece iğne deliği kadar olan bir alandan giren ışıkla, pinhole (iğne deliği) efektli fotoğraf çekilebiliyor. Fiyatı 50 dolar.

Objektif Bileklik

Eğer hediye alacağınız kişi hem fotoğrafçılıkla ilgileniyor hem de bileklik takmaktan hoşlanıyorsa, objektif bileklikler güzel bir hediye seçimi olabilir. Silikondan yapılmış vücuda zarar vermeyen, kabartma yazılı ve üzerinde bir objektifte bulunan tüm detayları barındıran bilekliklerin fiyatı 10-15 dolar arasında değişiyor.

Bokeh Kit

Fotoğraf çekerken, odak dışında kalan ve net olmayan, fotoğrafçının seçtiği ayarlar sonucu fotoğrafta oluşan bulanıklıklara bokeh denir. Fotoğrafçılıkla uğraşanlar, özellikle gece çekimlerinde farklı teknikler kullanarak bu efektleri almak ister. Photojojo adlı site de kendi oluşturduğu diskler ile kelebek, yıldız, uçak ve gülen yüz gibi 21 farklı diskten oluşan bir kit tasarlamış. Ayrıca sizin de kendi tasarımlarınız yapabilmeniz için 8 boş disk de bu sete dâhil. Fiyatı ise 25 dolar.

Şişe Kapağı Tripod

Bazen düzgün bir fotoğraf çekmek için tripod kullanılması gerekir. Fakat 3 ayaklı bu aksesuarlar kolay taşınabilen ve her an yanınızda taşıyabileceğiniz türden aletler değildir. Her marka su, kola ve soda şişesine monte edilebilen küçük bir aparat sayesinde yanınızda sürekli tripod taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Fiyatı da 7-15 dolar arasında değişiyor.

Fotoğraf Albümlü Sehpa

Dijital fotoğraf makinelerinin çıkmasından sonra geri plana atılan fotoğraf albümleri,  oturma odalarının olmazsa olmazı olan sehpa konseptinde evlere giriyor. Fiyatı konusunda net bir bilgi bulamadım ama bu sehpanın tasarımcısının web sitesinden ilgi duyanlar iletişime geçip fikir alabilirler.

Işık Kaynağı

Transparent House tarafından üretilen bu “vintage” ışık kaynağı ile fotoğrafı çekilecek nesnenin hem sanatsal nitelikleri kaybolmaz hem de günlük hayatta pratik olarak kullanabileceğiniz bir lambanız olur.

Cloak Bag – Pelerin Çanta

Bir fotoğrafçının karşısına her an fotoğraflanacak mükemmel bir kare çıkabilir. Makineyi çantadan çıkarıp hazır hale getirmek, o karenin kaçmasına neden olabilir. Bu yüzden çok hızlı olmalıdır. Cloak Bag (Pelerin Çanta) ile hem DSLR makinesini güvenli bir şekilde yanında taşıyabilir hem de makineyi çantasından çıkarmadan hızlıca fotoğraf çekebilir. Bu kullanışlı çantanın fiyatı 50 dolar.

Profesyonel Fotoğrafçılıktan alıntıdır.

Fotoğrafçılık Kursu izmir