Fotoğrafçılar İçin İpuçları

fotoğrafçılık-kursu

Fotoğrafçılık Kursu

Fotoğrafçılar İçin İpuçları

Bundan 20 – 30 yıl öncesine kadar her önüne gelenin kendini fotoğrafçı, konu hakkında küçücük fikri olanın kendini uzman saymadığı, abcd photography, xyz photography’ ler yokken stüdyolarda ailecek fotoğraf çektirme alışkanlığı vardı, stüdyolara gidilir, foto bilmemkimlerde fotoğraf çektirilirdi. Şimdi kinden çok daha lüks bir hobiydi fotoğrafçılık, fazla maliyetli olmasıydı belkide sebebi.

Artık cep telefonlarına kadar giren fotoğraf makinaları, fotoğrafçılığın çok popüler bir hobi olmasına sebep oldu ve iyi de oldu, anıları ölümsüzleştirmek, başka insanlara güzeli göstermek, bakmakla görmek gibi şeylere sebep oldu. Bir çoğumuzun hayatına dahil oldu dijital fotoğraf makinaları fakat makinaların hakkını vererek kullanan insan sayısı gittikçe azaldı. Fotoğrafçılığın, ‘pahalı bir makine alıp deklanşöre basmak’ a dönüştüğü günlerdeyiz. Aksine eskisine oranla bilinçlenmek daha kolay, artık fotoğraf üzerine okulların ve kursların az bulunduğu bir dönemde değiliz, bir çok kaynak mevcut öğrenmek için çok fazla seçenek var. Peki ya fotoğrafçılık artık gerçekten kaliteli bir fotoğraf makinası almak mı nasıl bir fotoğraf makinası almalıyız?

fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Eğitimi

Canon, Nikon, Sony gibi markalar tavsiye edilebilir fakat “ her şeyi üreten bir markayı” tercih etmektense sadece konusunda uzmanlaşmış ve çalışmalarını bu konuda sürdüren bir markayı tercih etmek bir çok açıdan daha avantajlı olacaktır. Sonraki aşamada ise hemen gidip pahalı olan bir modeli almak gibi bir hataya düşmeyeceğiz tabi ki. Unutmamak gerekirki fotoğrafı makine değil fotoğrafçı çeker, deklanşöre herkes basabilir fakat herkes aynı sonucu elde edemez, bir çok kişinin yaptığı gibi vizörden bakıp düğmeye basmak, sürekli otomatik ayarı kullanmak değildir fotoğrafçılık. Tam profesyonel bir makine seçmek her zaman doğru seçim olmayacaktır. Ne derecede ve ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz önce. Yanlış makina seçiminden sonra fotoğraf çekmekten soğuyabilir, bu hobiden uzaklaşabilirsiniz de, bu yüzden başlarken doğru bir seçim çok önemlidir. Kullanımı kolay bir makinadan daha zor bir makinaya geçiş belki de daha doğru bir karar olacaktır.

fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Dersi

İlk Adım – Fotoğrafçılık Eğitimi

“Otomatiğe aldım, düğmeye bastım, fotoğrafı çektim, sanal ortama yükledim, herkes çok beğendi” düşüncesiyle yola çıkmadıysak eğitim ilk adım olmalıdır. Bir sürü insan fotoğraf çekiyor, aynı makinaları bir sürü insan kullanıyor fakat sizin çektiğiniz fotoğrafın diğerlerinin arasından sıyrılması için herkesin baktığı şeyi sizin daha farklı görmeniz ve göstermeniz işin içine duygularınızı ve bakışınızı katabilmeniz için makinanın değil fotoğrafı sizin çekmeniz gerekiyor. Bu yüzden fotoğrafçılığa başlarken makinayı bile almadan önce ilk adım eğitim olmalıdır, eğitim sırasında bir makine tercihi çok daha sağlıklı olacaktır. İlk adımın eğitim olması eğitimin herşey olması anlamına gelmediğini de unutmamak gerekir, izlediğimiz filmlerden, okuduğumuz kitaplara, dinlediğimiz müziklere kadar bir çok unsur çekilen fotoğrafları etkileyecek kalitesini arttıracaktır. Daha iyi fotoğraflar çekmek için kesinlikle çekilmiş iyi fotoğrafları incelemekte gelişim açısından iyi bir yol olacaktır. Göz terbiyesi diye adlandırılan bu dönem de hayat boyu sürecektir.

Dikkat edilmesi gereken ‘önemsiz’ ayrıntılar!
Fotoğraf çekmeye karar verip yola çıktığımızda önemsemeyip atladığımız, çoğu zaman unuttuğumuz en gerekli olduğu anda eksikliğini hissetiğimiz ya da olması gerektiği anda fark ettiğimiz genel sorunlar…

*Makinemizin pilinin bitmesi: Fotoğraf makinesinin çalışabilmesi için kesinlikle bir enerjiye ihtiyaç duyduğunu düşünürsek kesinlikle ilk göz ardı edilmemesi gereken şey budur. En önemli zamanlarda pilin bitmesi fotoğrafçılar için sıkıntı yaratacaktır bu yüzden eğer makinanız kalem pille çalışıyorsa yanınızda yedek pillerinin olması, eğer kendi özel pilleri varsa da şarj aletini yanınızda taşımanız önemlidir. Bununla da yetinmeyip her zaman pilleri şarj edebilecek vaktiniz ve uygun mekanınız olamayacağı için mutlaka yanınızda dolu olan yedek bir pil bulundurmalısınız.

fotografcilik

Fotoğrafçılık

*Hafıza kartımızın dolması: Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar hafıza kartını daha çabuk doldurmaktadır ve biz farkında olmadan yoğun fotoğraf çektiğimiz zamanlarda kısa sürede dolabilmektedir, bu da yeni fotoğraflar çekememize ya da yeni fotoğraflar için çektiğimiz bazı eski fotoğraflardan vazgeçerek silmemize sebep olacaktır. Bu sorunla karşı karşıya kalmamak adına yanımızda kesinlikle yedek bir hafıza kartı taşımalıyız ya da yanımıza fotoğraf makinamızdaki resimleri bilgisayara aktarmak için bir kart okuyucu ve bir laptop bulundurmalıyız, bu hobiyi profesyonel bir boyuta taşımak istiyorsak biraz harcama yapmaktan kaçınmamalıyız.

*Fotoğraf Makinasını bir önceki ayarda unutmak: Bunlar daha çok yüksek asalı fotoğraf çekimlerden sonra ya da bir sonra ki fotoğraf çekimini farklı bir ışık ortamında yaptığımız beyaz ayarlarında karşımıza çıkan problemlerdir. Bunun tek çözümü dikkatli olmaktan geçer, makineyi her elimize aldığımızda ayarlarını yeniden kontrol etmekte fayda vardır.

Gece çekeceğiniz fotoğraflar için tripod taşımak: Aydınlatılmış, koca bir yapının gece fotoğrafını çekmek istediğimizde makinamızın ayarlarını doğru yaparak sanki fotoğraf gün ışığında çekilmiş gibi net görüntüler elde edebiliriz. Fakat yüksek asa büyük boyutlu baskılarda kumlama / gren yapacağı için çok fazla tercih edilmez. Asa yükseltmektense makinemizi bir sehpaya takıp uzun pozlamak daha iyi sonuçlar elde etmemizi sağlayacaktır. Bu yüzden yanımızda bir sehpa bulundurmamız bu tarz çekimler için daha sağlıklı olacaktır.

Gittiğiniz yerle ilgili bilgi edinmek önemlidir!

Fotoğraflamak istediğiniz yere karar verdikten sonra elinizi kolunuzu sallayarak gitmek kesinlikle sizin tercihinizdir, fakat gideceğiniz yer hakkında bilgi sahibi olmak sizce de daha iyi olmaz mı?

Uzun araştırmalar yapmak değil fakat gidip fotoğraflarını çekeceğiniz yer hakkında temel de olsa bilgi sahibi olmak işinize fazlasıyla yarayacaktır. Doğal güzelliklerini, en görülmesi gereken tarihi yerlerini, iz bırakmış mekanlarını, resmi tatil günlerini, festivallerini ve bayramlarını, o yerin siyasi profilini, yapılmaması ve yapılmaması gereken şeyleri bilmelisiniz. Belki de sırf bilgi edinmediğiniz için çok fazla şey kaçıracak geri döndüğünüzde çok pişman olacaksınız. Bu yüzden gideceğiniz yer hakkında temel de olsa bir bilgi toplamak işleri kolaylaştıracak sizi daha mutlu sonuçlara götürecektir.

fotoğrafçılık1

Fotografçılık

Neleri nasıl çekebiliriz ?

Fotoğrafla uğraşmaya başladıktan sonra hoşumuza giden konular zamanla şekillenmeye başlayacak ve tercihimiz olan şeyler dikkatimizi çekmeye başlayacaktır. Belki belgesel fotoğrafçılığı yada vahşi doğa, mimari fotoğrafçılık, gezi fotoğrafçılı ya da moda… Bir çok alandan biri daha çok ilgimizi çekecektir. Bu alanlara yönelirken en başta gelen şey objektif olacaktır. Objektif tercihi yapmak bu konuda çok önemlidir, eğer vahşi doğa bizim ilgimizi çekiyorsa hayvanlara çok yaklaşmadan onları uzaktan da rahat görebileceğimiz tele objektifler kullanmalıyız, normal bir objektifle hayvanlara yaklarak fotoğraf çekmekte sağlıklı bir sonuç verebilir, fakat fotoğraflar için sağlıklı olan bu sonuç kişi için ne kadar sağlıklı olabilir? Ya da kelebek fotoğrafları çekmek için onları ürkütmeyecek bir mesafeden ama yine de makro özelliği olan bir lens kullanılmalıdır. Sualtı fotoğrafçılığı ise bundan bağımsız objektif dışında su geçirmeyen makinalara da ihtiyaç duyulan bir seçim olacaktır. Sonuçta hangi alanda fotoğraf çekmek ilginizi çekiyorsa o alana göre objektifler, flaşlar ve ekipmanlar tercih etmelisiniz. Doğru tercihler yapmanız hem daha ekonomik olacak hem de size daha çok zaman kazandıracaktır.

Fotoğrafçılık Kursu İzmir  – Fotoğrafçılık Kursu İzmir – Fotoğrafçılık Dersi İzmir