Fotoğrafa Yeni Başlayanlar

Fotoğrafa Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

fotoSon teknoloji bir fotoğraf makinesi aldınız, şimdi fotoğraf çekmeye hazırsınız fakat sadece makine almak sizin usta fotoğraflar çekmenize yetecek mi ya da gerçekleştirmeniz gereken diğer adımlar neler?

İlk olarak, en önemlisi elinizdeki makineyi tanıyıp en etkin ve verimli şekilde kullanmak. Atlanmaması gereken belki başta biraz sıkıcı gelebilecek fotoğrafçılığa ilk adım.

Makine üzerindeki işaretler veya butonların  ne işe yaradığı gibi soruların hepsi cevaplandırılmalı, makinenin kullanım kitapçığını en az bir kere baştan sonra kadar okumalısınız. Bu şekilde ileride işinize çok yarayacak bilgiler edinebilirsiniz.

Fotoğraf çekmeye yeni başladığınızda sürekli eleştirileri duymak için sitelere üye olup, paylaşımlar yapmayın. Bunun faydasından çok zararını görebilirsiniz. Zaten 10-15 fotoğrafınızı, özellikle fotoğrafçılıktan anlayan uzmanlara sorsanız eleştirilerinden ve önerilerinden yeterli bilgiyi edinmiş olacaksınız.

Fotoğraf sanatçısı olmak istiyorsanız, öncelikle bilmeniz gereken fotoğraflarınıza kendinizden bir şeyler kattığınız ve bir iz bıraktığınız sürece sanattan bahsedebiliriz. Bu durumlar dışında kendinizi fotoğraf sanatçısı olarak nitelendirmeniz pek mümkün değildir.

Fotoğraf sanatçısı olmak için de ilk olarak fotoğrafçı olmanız gerekir. Fotoğrafçıyı teknik olarak tanımlamak gerekirse, fotoğraf tekniğini en iyi şekilde kullanan kişidir. Bu kişi eğer sanatla meşgul oluyor ve sanatında fotoğraf tekniğini kullanıyor ise fotoğraf sanatçısı olarak adlandırılabilir.

Fotoğrafçılık Kursu İzmir – Fotoğraf Dersi İzmir