Fotoğraf Tarihine Adını Yazdıran 5 Ünlü İsim

Fotoğraf çekmek günümüzde neredeyse herkesin ulaşabileceği, cep telefonlarından dijital makinelere kadar pek çok olanağın var olduğu bir sanattır. Ancak tabi ki fotoğraf sanatı dendiğinde her gün yüzlerce hatta binlerce çekilen fotoğraf karelerinden biraz daha farklı bir şey söz konusudur. Doğru açı, doğru ışık ve en önemlisi doğru an fotoğrafı bir anı olmaktan çıkarıp sanat yapan şeydir. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için fotoğrafın sanat olmasında emeği geçen ve fotoğraf tarihine adını yazdırmış 5 ünlü ismi konuşacağız… 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Joseph Nicéphore Niépce

1825’te, dünyanın ilk fotoğrafı olarak kabul edilen şeyi yarattı. Bu yüzden fotoğraf ve fotoğrafçılık ile ilgili yapılacak bütün listelerde bu ismi görmeniz çok normaldir. Çünkü fotoğrafın icadı olmadan fotoğraf hakkında konuşulanlar da fotoğraf sanatı da olmazdı. Niépce, her şey düşünüldüğünde sırf bu sebepten bile tarihin en ünlü fotoğrafçısıdır.

Alfred Steiglitz

Steiglitz Tarihin önde gelen fotoğrafçılarından biridir. 1900’lü yılların başında fotoğrafçılığın daha çok sanat olarak düşünülmesinde büyük rol oynamıştır. Pek çok başarılı fotoğrafın altına imza atan Steiglitz’in en önemli çalışmaları ise dönemin New York şehrinin ikonik görüntüleri gerçek sanat eserlerine dönüştürmesidir. 

Margaret Bourke-White  

Tarihin ve Life dergisinin ilk kadın fotoğrafçılarından biri olan Margaret Bourke-White, dönemindeki korkusuz ve önyargılara boyun eğmeyen tavrıyla tanınıyordu. Pek çok önemli poza sahip olan Margaret Bourke-White’ın en önemli çalışması ise suikastten birkaç saat önce çektiği Gandhi’nin son portresinidir.

Henri Cartier-Bresson

Birçok tarihçi tarafından “foto muhabirliğinin babası”olarak kabul edilen Fransız fotoğrafçıdır. Sokak fotoğrafçılığı ya da “samimiyeti yakalama” ustasıydı. Fotoğraf sanatına kattığı belirleyici an ifadesi hala kullanılmaktadır Aynı zamanda bugün bile pek çok foto muhabiri onu kendine  örnek olarak alır.

Steve McCurry

Amerikalı foto muhabiri, Haziran 1985 National Geographic’in kapağı olan “Afgan kızı” imajıyla ünlüdür. Görüntü, derginin tarihinde “en tanınmış fotoğraf” olarak adlandırıldı. McCurry, çatışmaları, kaybolan kültürleri ve eski ritüelleri fotoğraflayan çalışmaları için birçok prestijli ödülle onurlandırıldı. Altı kıtadan gelen insanların çarpıcı portreleri, en çok tanındığı şeydir