Fotoğraf Makinesinde Objektifin Kalitesini Belirleyen Unsurlar

Anı yakalamak ve ölümsüzleştirmek insanoğlunun yaptığı en büyük keşiflerden biridir. Önceleri kendini sonsuz yaşama emanet eden portre çizimleri zamanla gelişti ve günümüzde teknolojinin de desteğiyle fotoğraf makineleri akıl almaz bir skalaya ulaştı.

Günümüzde her amaç için farklı bir makine ve objektif kullanmak mümkün. Her bir tarzı ayrı şekilde kusursuzlaştırabilecek objektif modelleri arasında seçim yapmak ise bir o kadar zorlaştı. Hem mm olarak hangisini alacağımızı bilmek hem de aynı mm özelliklerine sahip objektifler arasında en iyi olanı seçmek tam bir bilmece haline geldi.

Biz de bu yazımızda sizler için iyi bir objektifin nasıl ayırt edileceğini, hangi özelliklerini dikkate alarak bir objektif satın almanız gerektiğini inceledik.

Fotoğraf kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hazırsanız başlayalım…

Seçicilik

Bir objektifin kalitesini belli eden en önemli özelliklerden biri seçiciliktir. Seçicilik objektifin çizgi ayırma gücüne verilen addır. Bir objektifin seçiciliği yani çizgi ayırma gücü ne kadar yüksekse o kadar kalitelidir.

Keskinlik

Fotoğraf makinesinde netleme yaptığımızda her objektif bize aynı kalitede sonuç vermez. Objektifin keskinliği fotoğrafın ne kadar netleneceğinin de göstergesidir. Keskinliği yüksek bir objektif aynı türdeki diğer objektiflerden çok daha iyi bir netleme sağlayacaktır.

Renk Birleştirme Gücü

Nesnelerin renkleri mavi, kırmızı ve yeşil olmak üzere üç ana rengin birleşiminden oluşmaktadır. Objektifin bu renkleri birleştirme gücü ise fotoğrafın netliği için bir diğer önemli husustur. Bazı objektiflerde bu renkler tam üst üste gelerek birleşemezler ve fotoğrafta renklerin taşmasından dolayı bir netsizlik oluşur. Kaliteli bir objektifte ise renk birleştirme gücü daha yüksektir ve fotoğrafın netliği de bu nedenle daha iyi olacaktır.

Kontrast

Objektiflerde kontrast, siyah ve beyaz arasındaki renklerin ne kadar ayrıldığını gösteren bir değerdir. Kabaca anlatacak olursak renk skalasının iki ucunda duran siyah ve beyazın arasında kalan tonların sayısı demektir. Bir objektifin ayırdığı ton sayısı ne kadar fazlaysa kalite de o kadar artacaktır.

Aydınlatma Endeksi

Aydınlatma endeksi bir objektifin maksimum diyafram açıklığı anlamına gelmektedir.. Bu rakam ne kadar küçük olursa, objektif o kadar hızlı demektir. Başka bir deyişle anlatmamız gerekirse rakamın küçük olduğu objektifler az ışıklı ortamlarda daha rahat çekim yapılabilmesini sağlar.

Kaplama

Bildiğiniz gibi objektifler merceklerden oluşmaktadır. Objektifin ön yüzeyinde bulunan mercek ise özel bir kaplama malzemesi ile kaplanır. Bu malzeme ne kadar kaliteli olursa objektif de o kadar kaliteli olacaktır. Çünkü kaliteli bir kaplama, üzerine düşen ışıkta, sis perdesi, yansıma, gölge düşümü gibi sorunlar yaratmayacaktır.

Işık Dağıtımı

Işık dağıtımı objektiften geçen ışığın pozlanma alanına yani karanlık kutuya homojen bir şekilde dağılması anlamına gelmektedir. Kaliteli bir objektifte bu dağılım homojen olurken daha az kalitedeki bir objektifte görüntünün dış kısımlarına doğru, ışık homojen yayılmadığı için kararma görülür.

Netlik Dağıtımı

Tıpkı ışık dağıtımı gibi, bir objektif netliği de homojen şekilde dağıtabilmelidir. Aynı uzaklıktaki nesneler arasındaki netlik ilişkisi eğer sorunlu ise, yani fotoğrafın bir yönüne doğru flu alanlar oluşuyorsa bu objektifin kalitesiz olduğu anlamına gelmektedir.

Distorsiyon

Özellikle geniş açı objektiflerde karşılaşılan bir sorundur. Bazı objektiflerin biçim bozum etkisi, diğerlerine göre daha fazladır. Geniş açı olmasına rağmen yarattığı distorsiyon az olan objektifin daha kaliteli olduğu söylenebilir.