Fotoğraf Makinesinde Kullanılan Filtreler Ne İşe Yarar?

Fotoğraf makinesi ile daha verimli fotoğraf çekmek özellikle ışık etkilerini istediğimiz değerlerde ayarlamak için kullandığımız ekipmanlara filtre adı verilir. Fotoğraf makinesindeki filtreler objektiflerin önüne takılarak kullanılır. Ve istediğimiz etkileri yaratmak ve verimli bir fotoğraf çekmek için kullanmamız gereken farklı filtreler vardır. 

Biz de bu yazımızda fotoğraf makinelerinde kullanılan filtreleri ve ne işe yaradıklarını irdeledik. 

Fotoğrafçılık kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

Eğer siz de fotoğraf makinesinin objektifine takılan filtreler ne amaçla kullanılıyor diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

UV Filtreler

UV filtrelere baktığımızda, aslında şeffaf bir cam parçasıymış gibi görünürler. Pek bir etkisi yokmuş gibi görünen bu filtrelerin aslında işlevselliği tabi ki vardır. 

UV filtrelerin işlevi güneş ışınlarının yaydığı UV ışınlarını filtreleyerek fotoğraf makinemizin sensörüne ya da filmine gelmesini engellemektir. Aslında atmosferimiz de bu etkiyi sağladığı için UV filtreler fotoğraf makinesi için hayati önem taşımaz. 

Fakat bir diğer yandan görüntüyü bozmadığı için UV filtreyi objektifimize takmak hem onu koruyacak hem de sürekli kapak takıp çıkarma gerekliliğini de ortadan kaldıracaktır. UV filtre takılı bir objektifte darbe emilimi ilk olarak filtrede olacağı için güvenliğinizi de arttırmış olacaksınız. 

Polarize Filtreler

Polarize filtreler ışığın belirli yüzeylerden yaptığı yansımaları yok etmek için bu filtreleri kullanabilirsiniz. Örneğin bir camın arkasından fotoğraf çektiğinizde polarize bir filtre sayesinde camdaki yansımaları yok edebilirsiniz. Bir başka örnek olarak denizin ya da havuzun yüzeyini çekerken polarize filtrelerle yansımaları yok edebilirsiniz. 

Bir diğer yandan özellikle gökyüzü fotoğrafları çekerken polarize bir filtre ile çok daha kontrastlı çıkmasını sağlar. 

Fakat bilinmesi gereken şey görüntüyü biraz karartıtğı için her durumda ve her ışıkta kullanılması sizin için yararlı olmayacaktır da. 

ND Filtreler

Bu tarz filtreler fotoğrafınıza ton olarak bir şey katmamakla birlikte fotoğraf makinesine giren ışık miktarını azaltan filtrelerdir. Bir bakıma fotoğraf makineniz için güneş gözlüğü olarak düşünebilirsiniz bu filtreleri. 

ND filtreler çok ışıklı ortamlarda çok kullanışlıdır. Açık diyaframlı fotoğraflarda örtücü hızını ne kadar arttırırsanız arttırın işe yaramıyorsa ND filtreler ışığı koyulaştırarak fotoğraf çekmenize olanak sağlar. Ya da ışıklı ortamlarda uzun pozlama yapmak için de bu filtreleri tercih edebilirsiniz.