Fotoğraf Makinesi Ayarları

Fotoğraf Makinesi Ayarları

Bugün sizlere fotoğraf makinesi ayarları konusunda İzmir fotoğrafçılık kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra fotoğraf ayarları konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Fotoğraf-Makinesi-Ayarları

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Fotoğraf Makinesi Ayarları Nelerdir?
– Fotoğraf Makinesi Ayarları Ne İşe Yarar?
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Fotoğraf Makinesi Ayarları Nelerdir?

Öncelikle fotoğraf makinesinin üzerinde çok fazla ayar olduğunu belirtmeme izin verin. Hepsini öğrenmek için sürekli pratik yapmanız gerekmektedir. Eğer öğrendiğiniz bir şeyi denemezseniz, nasıl yapılabileceğini bilirsiniz fakat nasıl yapıldığını hiç bir zaman bilemezsiniz, çünkü denememişsinizdir. Dilerseniz bu ayarlardan teker teker bahsedelim.

ISO veya ASA Nedir?

(International Standards of Organisations veya Uluslararası Standartlık Örgütü)

ISO, dijital makinelerde bulunan sensörlerin, ışığa olan duyarlılık derecesi olarak adlandırılır. Sadece fotoğrafın ışık miktarına etki eden bir değerdir. ISO ayarı, yetersiz ışık ortamlarında diyafram ve enstantaneyi destekleyerek fotoğraf çekebilme olanağı sağlar. ISO sayısal olarak yükseldikçe makinemizin sensörünün ışığa olan duyarlılığı artar.

Enstantane veya Perde Hızı Nedir ?

(Shutter Speed)

Fotoğraf makinesinde, diyaframdan geçen ışığın ne kadar süreyle sensörde kalacağını kontrol eden sisteme Enstantane denir. Yani; perde süresi ne kadar uzunsa fotoğrafımıza o kadar ışık girecek demektir. Örneğin; 1/50 Enstantane süresinde (perde süresi) sensörümüze ulaşacak ışık miktarı 1/200’e göre çok daha fazla olacaktır. 

Diyafram(Aperture) nedir ? Ne işe yarar ?

Diyafram değerleri makine üzerinden kontrol edilsede lensler üzerinde yer alır. Eskiden lenslerin üzerindeki mekanizma sayesinde kontrol edilirlerdi. Lensin üzerindeki halkayı çevirerek istediğiniz diyafram değerini elde ederdiniz. Günümüzde elektronik olarak kameralar üzerinden bağlanan lenslere aktarılabiliyor. Ancak günümüzde keskinlik kontrolü sağlayabilmek için sinema lensleri üzerinde hale kullanılmakta.


Bugün İzmir fotoğrafçılık kursu temsilcisi olarak sizler için fotoğraf makinesi üzerinde bulunan başlıca ayarlardan bahsetmiştik. Umarız denemeye fırsat bulabilirsiniz. Bu bilgileri denemeden ne yazık ki öğrenemezsiniz. Umarız bugün ki yazımızda sizlere bir şeyler katabilmişizdir. Sanat ile, güzellikler ile kalın dostlar.