Fotoğraf Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Fotoğraf Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor

Bu yazımız fotoğraf makinası satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları içermektedir.  Fakat fotoğraf makinası almaya karar verdiyseniz fotoğraf kursumuzdan bilgi almanızı veya halen gittiğiniz bir fotoğraf kursu varsa oradaki fotoğrafçılık öğretmeninizden destek almanızı öneririz.

fotoğraf makinası satın alPiyasada bir çok fotoğraf makinası mevcut, Canoncu musun, Nikoncu musun muhabbetleri bir yana, bu markaların bir çok modeli bir yana daha bir sürü marka mevcut. İş fotoğraf makinası satın almaya gelince aklımız çok karışıyor. Hangi makina bütçemize en uygun, hobimiz için ayırdığımız para boşa gitmesin istiyoruz, en doğru makinayı en uygun fiyata almak istiyoruz. İnternette bir sürü fotoüğraf makinası ve bir sürü farklı fiyat mevcut, bir sitede ucuz olan fotoğraf makinası diğer bir sitede daha pahalı acaba bir sorunu olduğu için mi daha ucuz yoksa diğer pahalı olanda daha fazla mı kar konulmuş? İkinci ellere de bakmak gerekiyor fakat 2. ellerde gerçekten temiz mi bilmilyorum hangi özelliğine dikkat etmeliyim? Aklınızdaki tüm soru işaretleri için fotoğraf kursumuzu arayabilirsiniz. Umarım yazımızda size yol gösterici olacaktır.

Fotoğraf makinası almaya karar verdiğinizde, teknolojideki gelişmeler sayesinde önünüze çok fazla seçenek sunulacaktır. Bu seçenekler makinayı beğenmeniz, bütçeniz ve makinanın özellikleri  derken sizler için hem avantaj hemde dez avantaj olacaktır. Hele bir de makina seçimi olarak Dslr makine almaya karar verdiyseniz gövde seçimi, objektif seçimi, filtre  gibi aksesuarların seçimi derken iş iyice zorlaşacak birazcık bütçenizi zorlayacaktır.

Fotoğraf makinası almaya karar verdiğinizde ilk önce profesyonel çekim mi yapmak istiyorsunuz yoksa herhangi bir sanatsal ve teknik beklenti olmadan  hatıra fotoğrafı tarzında fotoğraf mı çekmek istiyorsunuz ona karar vermeniz gerekiyor.

Önem sırasında ikinci olarakta tabiki ayırdığınız bütçeniz geliyor. Hatıra fotoğrafı tarzında fotoğraf çekmek için kompakt ve Slr- Like fotoğraf makineleri almanız yeterli olacaktır. Bunlar çok fazla aksesuar gerektirmeyen bir çanta ve bir hafıza kartı vs.  gibi bütçenizide zorlamayacak tarzda makinelerdir. Ancak profesyonel çekim yapmak için Dslr’e gibi bir makine almaya karar verdiyseniz işiniz biraz zorlaşacaktır. Sadece gövde almakla iş bitmeyecek alacağınız gövdenin yanında objektif, hafıza kartı, filtre, çanta, tripod vs. gibi aksesuarlara da ihtiyaç duyacaksınız

Kısacası fotoğraf makinası alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini özetleyecek olursak;

* Makinanın çözünürlüğü,

* Iso,

* Objektifin özellikleri,

* Flaş,

* Video özelliği,

* Pili,

* Profesyonel yada hobi amaçlı çekim yapacaksınız “Manuel mi yoksa otomatik mi” olacağına dikkat etmelisiniz.