Fotoğraf Kompozisyonunuzu Geliştirmek İçin 8 Temel Kural

Bir görüntü kompozisyon ustası olarak fotoğraf portföyünüzü geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte şimdi bahsedeceğimiz sekiz temel fotoğrafçılık kompozisyon kuralı sizi istediğiniz noktaya taşıyacak!

Fotoğrafçılıkta katı kurallar olmasa da, birkaç temel kompozisyon ilkesine hâkim olmak, ciddi bir fotoğrafçı için adeta bir zorunluluktur. Doğru fotoğraf kompozisyonu, başkaları için sıradan olanı, harika bir esere dönüştürebilir!

Hangi fotoğrafçılık türlerini yaptığınız ya da fotoğrafçılıkta yön değiştirmeye karar vermeniz bu aşamada pek de önemli değildir, çünkü bu kurallar portre fotoğrafçılığından manzara fotoğrafçılığına kadar ve aradaki diğer her şey için de geçerlidir.

Fotoğraf kompozisyonunda ustalaşmak, çevrimiçi fotoğraf portföyünüzdeki görüntüleri iyileştirmenin kesin bir yoludur ve daha iyi bir portföy, daha fazla izleyicinin yolunuza çıkması anlamına gelir. Öyleyse, bir dahaki sefere çekim yapacağınız zaman bu fotoğraf kompozisyonu kurallarıyla çekim yapmaya çalışın; çok kısa sürede seviye atlayacaksınız!

Fotoğraf Kompozisyonu Tam Olarak Nedir?

Fotoğraf kompozisyonu, görüntünüzde nesnelerin ve öğelerin birbirine göre nasıl yerleştirildiğini ifade eder. İyi kompozisyon kuralları, illüstrasyondan tasarıma kadar tüm farklı görsel sanat türleri için geçerlidir. Kompozisyon ilkelerinin amacı, görüntünüzün izleyicinizin fark etmesini istediğiniz kısımlarını vurgulamak ve görüntüye baktıklarında genel bir denge hissiyatı yaratmaktır.

Kompozisyon kurallarını kavradıktan sonra, bazı fotoğrafların neden diğerlerinden daha iyi göründüğünü de anlayacaksınız ve bir fotoğrafı harika yapmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. İyi bir kompozisyonla karşılaşmış olabilirsiniz… Muhtemelen karşılaştığınız kompozisyon burada anlatacağımız birkaç kompozisyonu ipucunu kullanır… çektiğiniz konu türlerini ve bu ipuçlarını bir sonraki portföy parçanıza nasıl uygulayabileceğinizi bir düşünsenize…

Fotoğraf Kompozisyonu Kuralı 1: Üçte Bir Kuralı Kullanın

Üçte bir kuralı, gerçekten evrensel olarak uygulanabilir olduğu için çokça ortaya çıkan bir fotoğraf kompozisyonu ipucudur. Bunu kullanmak, son görüntü kompozisyonunuzda büyük bir fark yaratan küçük bir değişiklik olabilir.

Üçte bir kuralı, görüntünüzü üç yatay bölüme ve üç dikey bölüme ayırmakla ilgilidir. Yukarıdan aşağıya uzanan iki çizginiz ve soldan sağa giden iki çizginiz olmalıdır. Bu çizgilerin nerede kesiştiğine bir bakın: Ana konunuzu bu noktalardan birine yerleştirmelisiniz.

Bunu birkaç kez yaptıktan sonra, o tatlı noktanın nerede olduğunu görselleştirmek kolaylaşır, ancak muhtemelen kameranızın size bu çizgileri gösterecek yerleşik bir ayarı vardır. Zaman zaman açmak faydalı olabilir!

Bazen satırların kendisi, imajınızı nasıl oluşturacağınız konusunda iyi bir rehber olacaktır. Örneğin, bir ufku çekiyorsanız, ufku tam ortadan yerine üst veya alt çizgi boyunca yerleştirirseniz, resminiz muhtemelen daha iyi görünecektir. Harika fotoğraf portföylerine bir göz attığınızda üçte bir kuralı işte göreceksiniz!

Fotoğraf Kompozisyonu Kuralı 2: Görüntü Kompozisyonunuzu Dengeli Tutun

Tamam, ilk fotoğraf kompozisyonu kuralını devreye soktunuz ve resminizi üçte bir kuralına göre çerçevelediniz. Artık resminizin üçte ikisini dolduran büyük bir boş alanınız var.

Bu fotoğrafınız için bir sorun oluşturmaz aksine, negatif alan ana konunuzu vurgulayacaktır. Bununla birlikte, fotoğrafınızın diğer üçte birlik kısmına daha küçük veya daha az önemli bir şey yerleştirirseniz kompozisyonunuzun daha iyi göründüğünü hissedebilirsiniz ve fotoğrafınıza genel bir denge hissi verir.

Fotoğraf Kompozisyonu Kuralı 3: Çerçeveyi Doldurun

Bir başka fotoğraf kompozisyonu ipucu da, çerçevenin tamamını konunuzla doldurmaktır. Ne çektiğinize bağlı olarak, bu gerçekten iyi bir kompozisyon oluşturabilir zira dikkatinizi ana konudan ayıracak hiçbir şey yoktur. Cesur ve etkileyici bir imaj elde etmenin harika bir yoludur.

Bu kural, üçte bir kuralı çiğniyor gibi görünebilir, ancak gerçekten size farklı bir etki verecek farklı bir yaklaşımdır. Köpeğinizin tam vücut portresini çektiğinizi hayal edin. Üçler kuralına göre onu çerçeveye yerleştirebilirsiniz. Ancak sevimli özelliklerine odaklanmak istiyorsanız, çerçeveyi yüzüyle doldurmak bunu yapmanın harika bir yoludur. Bu aynı zamanda kendi portrelerinizde de harikalar yaratır.

Çerçeveyi doldurmak, insanların normalde göz ardı edeceği, klas dokulara dikkat çekmenin de harika bir yoludur.

Fotoğraf Kompozisyonu Kuralı 4: Simetri ile Oynayın

İyi kompozisyon fotoğrafçılığı bazen üçte bir yerine simetriyi vurgular. Esasında, her şey ne çektiğinize ve neye dikkat çekmek istediğinize bağlıdır. Çevremizde bazen doğal ve bazen de insan yapımı bir simetri vardır ve bir fotoğrafçı olarak bir sonraki fotoğraf yürüyüşünüzde onu aramak ve ne bulabileceğinizi görmek eğlenceli bir meydan okuma olabilir.

*Süslü bir merdivenin simetrisini doğrudan vurgulayarak çekerseniz oldukça etkileyici görünecektir.

Simetrik bir fotoğraf kompozisyonuyla harika görünen başka bir sahne türü de, yansımaları içeren her şeydir. Bir manzara fotoğrafçısıysanız, simetrik olarak bir su kütlesinde bir yansıma oluşturarak gerçekten unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Aynı şey stüdyo çekimi yapan portre fotoğrafçıları için de geçerlidir. Bir sonraki setinize bir ayna getirin ve neler elde edebileceğinizi kendiniz görün.

*Bugünlerde hepimiz resimleri Instagram’da paylaştığımız için, simetrik görüntülerin özellikle kare şeklinde kırpıldıklarında çok daha iyi görünebildiğini de ipuçlarımıza ekleyebiliriz.

Fotoğraf Kompozisyonu Kuralı 5: Çerçeveleri Kullanın

Kesinlikleaşina olmak isteyeceğiniz bir kompozisyon fotoğrafçılığı ilkesi de, çerçeve kullanmaktır. Görüntü kompozisyonunuzda neredeyse her şey bir çerçeve olabilir. Şehir fotoğrafçıları için köprü, kullanabileceğiniz çerçeveleme unsurlarının mükemmel bir örneğidir. Doğada çekim yapıyorsanız, ağaçlar genellikle ana konunuz için doğal çerçeveler olarak kullanılabilir.

Bir görüntü kompozisyonunda göze rehberlik edecek hiçbir şey yoksa fotoğraf sıkıcı veya eksik görünebilir. Oysa fotoğraf kompozisyonunuzda bir çerçeve kullanarak, dikkati dağıtmadan veya odaktan uzaklaştırmadan, görsel olarak çekici bir şekilde ana konunuzun önemini vurgulayan bir öğe oluşturmuş olursunuz.

Fotoğraf Kompozisyonu Kuralı 6: Lider Çizgilerden Yararlanın

Bu fotoğraf kompozisyonu kuralı, çerçeveleme ile ilgili son kuralla gerçekten iyi bir şekilde eşleştirilebilir! Lider çizgi nedir? Temel olarak, gözü ana konunuza doğru yönlendirmek için doğal çizgiler veya şekiller kullanmayı ifade eder.

Bu fotoğraf kompozisyonu ipucunun anahtarı ise, çektiğiniz sahnenin büyük resmini çekmek ve lider çizgiler olarak kullanabileceğiniz öğeleri tespit etmektir. Nehirler, tren yolları, kapılar veya gölgeler… Onları kullanmayı bilin ve yaratıcı olun!

Bu kompozisyon ilkesi sadece düz çizgiler kullanmakla ilgili değildir; sahnenizi çapraz, kıvrımlı, zikzak ve radyal öncü çizgiler için de kapsamalısınız.

Fotoğraf Kompozisyon Kuralı 7: Derinliği Yansıtın

İki boyutlu görüntünüzde derinliği aktarmanıza yardımcı olacak bazı kullanışlı kompozisyon kuralları vardır. Bunu yapmak için, nesneleri kompozisyonunuzun ön planına, ortasına ve arka planına aynı anda dâhil etmek isteyebilirsiniz.

Bir dağın görüntüsünü düşünün. Fotoğraf kendi başına elbette iyi görünebilir. Ancak orta yere bir nehir ve ön plana bir alan eklerseniz, görüntü kompozisyonunuzu çok daha ilginç hale getirmiş olursunuz. Oluşturduğunuz katmanlar, göze düz bir görüntüden çok daha fazla merak uyandıran bir derinlik hissi yaratır.

Fotoğraf Kompozisyon Kuralı 8: Dikkat Çeken Açıyı Bulun

Bakış açısıyla oynadıkça görüntünüzün ne kadar değişebildiğini fark etmişsinizdir. Bu oldukça şaşırtıcı ve harikulade bir olaydır…

Bir dahaki sefere çekim yaptığınızda büyük fark yaratabilecek bir fotoğraf kompozisyonu ipucu da, olağan bakış açınızı değiştirmek için kendinize meydan okumaktır. Bu, yere çömelmek yahut çekim yapabileceğiniz yüksek bir yüzey bulmak kadar basit olabilir. Veya başka türlü elde edilmesi zor olacak bir bakış açısını yakalamak için dronları kullanmak gibi biraz daha karmaşık olaylara girişebilirsiniz. Unutmayın ki, iyi bir kompozisyon biraz deneme yanılma gerektirir, ancak aktardığımız bu fotoğraf kompozisyonu ipuçlarıyla kendinize ne kadar meydan okursanız, fotoğraflarınız da bir o kadar güçlü olur !!