Fotoğraf Çekmeye Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

İster arkadaşlarınızla anılarınızı çekin, isterseniz bir yarışma için farklı konulara odaklanın… Eğer fotoğraf çekmeye yeni başladıysanız bilmeniz gereken çok önemli ipuçları vardır. Bu ipuçları size daha başarılı, daha sanatsal ve daha göze hitap eden fotoğraflar çekmeniz için gereken kapıları açacaktır. 

Eğer siz de profesyonel anlamda fotoğraf çekmeye yeni başladıysanız ve iyi bir kadraj yakalamak için gerekli olanları öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Kompozisyon Her Şeydir 

Fotoğrafta, kompozisyon, konunuzun unsurlarını çerçeveniz içinde nasıl düzenlediğinizdir. Fotoğrafçılık yeteneğinizigeliştirmenize yardımcı olabilecek bazı kompozisyon kuralları vardır. 

Örneğin çekim yaparken üçgenler kullanmak, güç hissini arttırmaya yardımcı olabilir. Üçgenler doğadaki ve yapıdaki en güçlü şekildir, çünkü herhangi bir kuvvet her üç tarafa da eşit olarak yayılır. Bilinçaltında, beynimiz bunu bilir ve bu kuralı fotoğraflara eklediğinizde, güç ve istikrar hissini gerçekten artırabilirsiniz.

Bir diğer örnek ise üçler kuralıdır. Üçler kuralı kullanarak görüntüye daha doğal bir his verir ve gözün kolaylıkla fotoğrafın etrafında akmasına izin verirsiniz. Kadrajı üç ızgara oluşturan dokuz eşit bloğa bölün ve ardından görüntünüzün en ilginç kısımlarını hayali kılavuz çizgilerinin buluştuğu yerde veya yakınında elde etmeyi hedefleyin. 

Fotoğrafçılık Diline Hakim Olun  

Bir sanatı öğrenmenin en önemli noktalarından biri de o dili öğrenmektir. Örneğin bir enstrüman öğrenmek isterseniz önce nota okumayı, bir resim yapmak isterseniz önce fırçaları ve teknik terimleri öğrenmeniz gerekir. 

Bu nedenle iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız öncelikle fotoğraf terimlerine hakim olmanız gerekmektedir. Diyafram nedir, enstantane nedir, iso ya da beyaz ayarı nedir gibi kavramların sizde bir karşılığı varsa fotoğrafçılık alanında ilerlemeniz çok daha kolay olacaktır. 

Fotoğraf Düzenleme Programlarına Hakim Olun    

Fotoğraf düzenleme, çektikten sonra bir fotoğrafa yaptığınız şeydir ve post-processing’in fotoğraflarınızda ne kadar büyük bir fark yaratacağına şaşıracaksınız.

Pixlr, Gimp, telefon uygulamaları ve çok daha fazlası gibi birçok ücretsiz düzenleme yazılımı vardır. Bunlar, kırpma ve filtre ekleme gibi basit ayarlamalarda harika bir iş çıkaracaktır.

Ancak, fotoğraflarınızın profesyonel görünmesini ve en iyisine kalitede durmasını istiyorsanız, fotoğraflarınızı Adobe Lightroom veya Photoshop gibi yazılımları kullanarak düzenleyebilirsiniz.