Fotoğraf Çekiminde Flaş Kullanımı

Fotoğraf çekmek için var olan en önemli parametre tabi ki ışıktır. Çünkü eğer ışık yoksa fotoğraf çekiminden veya başka bir deyişle pozlamadan da söz etmek imkansızdır. Fakat bazen doğal ya da yapay ışık kaynaklarının yerine fotoğraf çekiminde flaşlar kullanılır. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için fotoğraf çekiminde flaş kullanırken dikkat etmeniz gereken noktaları derledik. Eğer siz de fotoğraf çekerken flaş ışığını doğru bir şekilde kullanmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında bilgi için Burayan Tıklayın.

Flaş Nedir Ve Nasıl Çalışır?  

Flaş temel olarak fotoğraf makinelerinde ve cep telefonlarında bulunan, pozlama sırasında patlayarak kadrajı aydınlatan yapay bir ışık kaynağıdır.

Peki DSL bir makinede flaş nasıl çalışır? DSL bir makinede flaş,  biz deklanşöre bastığımız anda aynanın kalkması ve perdenin açılmasıyla doğru orantılı olarak çalışır. Perde dediğimiz enstantanenin açık kaldığı süre boyunca kadrajı aydınlatan flaş pozlama bittiğinde otomatik olarak yeniden kapanır. 

Flaşlı Çekim Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?  

Fotoğraf makinesi ile flaşlı çekim yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç tane husus vardır. Bu hususlardan ilki ve bizi kısıtlayacak olanı ise senkron limitidir. Senkron limiti makineden makineye değişiklik göstermekle birlikte yüksek enstantane hızlarına bağlı olarak bir perde açılırken diğerinin kapanması anlamına gelir. Belirli bir hızın üzerinde perdelerin ikisi aynı anda açılmaz ve biri açılırken diğeri kapanmaya başlar. Böyle bir durumda flaş kullandığımızda ise perdenin gölgesi fotoğrafa yansır. 

Flaşlı fotoğraf çekerken bilmemiz gereken bir diğer nokta ise diyafram ve enstantane hızlarının ayarlanmasıdır. Bu konuda en açıklayıcı cümle şu şekilde olabilir. Enstantane fotoğraf çekerken ortam ışığını kontrol etmek için kullanılır, bu nedenle flaş ışığı üzerinde bir etkisi olmaz. Fakat diyafram makinenin alacağı ışık miktarını belirlediği için flaşlı çekimlerde ayarlanması gereken değer olarak karşımıza çıkar. 

Flaş’ın Önündeki Beyaz ve Difüzör Kapakları Ne İşe Yarar?

Ortamala bütün flaşların önünde iki tane kapak bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi tam olarak tanımı olmasa bile difüzör dileyebileceğimiz bir kapaktır. Bu kapağın görevi flaştan çıkan ışığın olduğundan daha geniş bir açıya yayılmasını sağlamaktır. 

Diğer bir kapak olan beyaz kapak ise, flaşın direkt olarak pozlanan objenin üzerine düşmesi yerine hem modele hem de ortama yayılmasını sağlayarak daha az koyu gölgeler oluşturulmasını sağlamaktadır. 

Bu kapaklar ile ilgili bilinen bir yanlış ise amaçlarının ışığı yumuşatmak olduğunun söylenmesidir. Bu kapakların görevi yukarıda bahsettiğimiz gibi ışığı yaymak ve gölgeleri daha az koyu hale getirmektir.