Fotoğraf Çekerken Yapılan Hatalar

Fotoğraf Çekerken Yapılan Hatalar

Fotoğraf Çekerken Yapılan Hatalar

Bugün sizlere fotoğraf çekerken sıklıkla yapılan ve fotoğraf çekmeyi zorlaştıran hatalardan bahsedeceğiz. Bu hataları yaparsanız kaliteli fotoğraflar çekemediğiniz gibi, fotoğraf çekme hevesinizden de olursunuz.

Fotoğraf Çekerken Yapılan Hatalar

Aklınızda şu sorular mı var;

+ Fotoğraf çekerken hangi hataları yapıyor olabilirim?

+ Fotoğraf çekerken bir şeyler ters gidiyor gibi hissediyorum bu neden olabilir?

+ Ne kadar güzel ayarlasamda fotoğraflar güzel çıkmıyor bunun sebebi ne olabilir?

+ Fotoğraf çekerken hata yapıp yapmadığımı nasıl anlarım?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınızda oluşabilecek diğer tüm potansiyel sorularınızın fotoğrafçılık kursu izmir seviyesinde sunulan yanıtları bu yazıda. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Dışarıyı İncelemeden Fotoğraf Çekmek

Bu sıklıkla yapılan hatalardan biridir. Sadece vizörden bakarak fotoğraf çekmemelisiniz. Fotoğraf çekerken vizörden değil, öncelikle gözleriniz ile bir fotoğraf çekmeli sonrasında ise vizör ile gözünüzde çektiğiniz fotoğrafın aynısını çekmeye çalışmalısınız. Sadece vizöre bakıp çekim yaparsanız hem daha güzel görüntüleri kaçırmış hem de kusursuz anları kaybetmiş olursunuz.


Ayarları Ezbere Yapmak

Fotoğraf çekerken belli başlı ayarlar olsa da her zaman aynı ayarlar kullanılmamalıdır. Sonuçta her fotoğraf aynı gün, aynı saat, aynı yer ve aynı dakika çekilmiyor. Ortam ve görüntü nasıl değişiyorsa, sizin de o ortama uygun değişiklikler göstermeniz yani adapte olmanız gerekmektedir. Nasıl canlılar yaşadıkları ortama uyum sağlayamazlarsa hayatlarını kaybediyorlar ise, sizin fotoğraflarınız da ortama uyum sağlayamazlar ise güzelliklerini ve kalitelerini kaybederler.


Taklit Etmek

Fotoğrafçılık dünyasında belli başlı pozlar bulunmaktadır (ÖZellikle manzara fotoğrafçılığında), bu ezberleri taklit etmek sizi hiç bir şekilde ileriye götürmez. Bir şeyleri taklit edecekseniz bunu bir çalışma olarak yapmalısınız. Örneğin bir fotoğrafçının, fotoğrafı çektiği yere gittiniz, o fotoğrafçının çektiği ayarları bulmaya çalışabilir, bu şekilde ayarları öğrenebilirsiniz fakat bunu kendi fotoğrafçılığınızda sık sık yaparsanız, siz kendi gözünüzden gördüklerinizi değil, taklit ettiğiniz kişinin gözündekileri yansıtmış olursunuz. Yani yapılan bir şeyi tekrar yapmaya çalışırsınız ki aynı bile olacağını zannetmiyorum. Demem o ki; kimseyi taklit etmeyin, öğrenin ve kendiniz olun!


Umarız bugün ki fotoğrafçılık kursu izmir seviyesindeki yazımız sizlere yardımcı olmuş, eğer hata yapıyorsanız farkına varmanıza ve düzeltmenize yardımcı olmuştur. Anları ölümsüzleştirmeye devam edin!