Fotoğraf Çekerken Önemli Öneriler

fotoğraf kursu izmirFotoğraf nedir diye hiç düşündünüz mü? Fotoğraf temelde iki sözcüğün birleşmiş halidir. Işık anlamına gelen “photon” ve iz bırakmak anlamındaki “graph”. Burdan yola çıkarak fotoğraf için, ışıkla iz bırakmak diyebiliriz.

Bu tanım bize ışığın fotoğraftaki önemini de gösteriyor. Işık olmadan fotoğraf çekemeyeceğimiz bir gerçek. Aynı şekilde iyi fotoğraf için de iyi ve doğru ışık şarttır.

Peki doğru ışığı nasıl yakalayacağız? Bunun için tam da yeni başlayan amatörlere göre bazı ip uçlarımız var.

Öncelikle bilmemiz gereken şey 3 tip ışık olduğu; bizim için ideal olan, ışığın bizim arkamızdan, objenin önünden geldiği, doğru ve tam bir aydınlatma sağlayan durumlardır. Bunun haricinde öğle saatlerinde olduğu gibi keskin ve gün batımlarında sıkça karşılaştığımız ters ışık koşulları vardır. Bu durumlarda fotoğraf çekmek zor ve riskli olduğundan mümkün mertebe bu şartlardan kaçınmak faydamıza olacaktır.

Işığı arkanıza alın. Böylece makinanızın yanlış ve aşırı ışık ölçümü yapıp fotoğrafı bozmasını önlersiniz. Güçlü bir ışık kaynağı daha kısa enstantane süreleri, dolayısıyla daha keskişn fotoğraflar yaratmanıza imkan tanıyacaktır. Aksi durumlarda tripod kullanarak makinanızı sabitleyin.

Fotoğrafta istemediğiniz gölgeler varsa bir reflektörle bunu giderebilirsiniz. Yetmezse flaş açmaktan çekinmeyin, dolgu flaşı son derece kullanışlı bir yöntemdir.

Beyaz ayarı yapmayı unutmayın. Doğru ışık renginde fotoğraflar çekmek için beyaz ayarı çok önemlidir. Sadece doğru ayarlanmış bir makinada renkler gerçek halleriyle karşımıza çıkar, aksi taktirde ışık, cisimleri boyayacak, fotoğraf gördüğümüzden daha farklı çıkacaktır.

Biraz pratikle bu ip uçlarını birleştirerek siz de kolayca doğru aydınlatılmış fotoğraflar elde edebilirsiniz. Eğer aklınıza takılan sorular olursa fotoğraf kursumuza gelip ayrıntılı bilgi de alabilirsiniz!

Kolay gelsin.

İzmir Fotoğrafçılık Kursu