En Ünlü Hümanist Fotoğrafçılar

Fotoğraf sanatı ortalama 150 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen hızlı gelişen teknoloji ve kitlesel olaylar eşliğinde pek çok farklı türe ve akıma sahip olmuştur. Bu akımlardan belki de en önemlilerinden biri de hümanist fotoğrafçılıktır. Peki bu akımdan söz edilirken en ünlü hümanist fotoğrafçılar kimdir diye merak ediyor musunuz? 

Eğer cevabınız evet ise sizin için bu yazımızda hümanist fotoğrafçılığın en ünlü isimlerini sıraladık. İnsanı temeline alan, teknoloji ve stüdyo olanaklarını bir kenara bırakıp insana dair olanı yakalamak için deklanşöre basan bu isimleri merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Robert Doisneau 

Hümanist fotoğrafçılığın kurucu babası olarak tanınan Robert Doisneau (1912 – 1994), uluslararası sahnedeki en ünlü Fransız fotoğrafçılardan biridir.

Sanatçının en ünlü fotoğrafı olan Hôtel de Ville’deki Öpücük, hümanist fotoğrafçılığın sembolüdür.

Siyah beyaz fotoğrafları genellikle okul çocuklarını veya samimi bir anı paylaşan çiftleri temsil eder. Fotoğrafları neredeyse her zaman sokakta çekilmiştir, bu da onları çekildikleri sırada Paris’in otantik bir temsili yapar. Bu nedenle sokak fotoğrafçılığı hümanist fotoğrafçılıkla çok ortaktır.

Willy Ronis   

Willy Ronis (1910-2009), hümanist fotoğrafçılıkta ‘insanı seven fotoğrafçının bakışı’ olarak gördüğü bir diğer önemli isim.

Ronis, 1979’da ulusal fotoğrafçılık Grand Prix’sinin sahibi, 1981’de Nadar ödülü’nün sahibi oldu. 1953 yılında New York Modern Sanat Müzesi’nde Brassaï, Henri Cartier-Bresson, Robert Doisneau ve Izis ile birlikte ‘Beş Fransız Fotoğrafçı’ sergisinde yer aldı.

Édouard Boubat

Fotoğrafçı Édouard Boubat (1923-1999), hümanist fotoğrafçılıkta da önemli bir figürdür.

Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrası bu alandaki çalışmalarına ağırlık veren sanatçının Gamma-Rapho tarafından yayınlanan fotoğrafları savaş sonrası toplumun bir portresi görevi görüyor.

Izis

İzis ya da tam adıyla Israëlis Bidermanas (1911-1980), Litvanya asıllı Fransız fotoğrafçı ve foto muhabiridir. Eserleri ilk olarak haftalık komünist ‘Saygılar’ gazetesinde yayımlandı.

Bunu takiben Paris Match için çalıştı ve burada hümanist fotoğrafçılık tarzını kullanarak çeşitli raporlar yayınladı.

Henri Cartier-Bresson

22 Ağustos 1908’de Paris yakınlarında doğan Henri Cartier-Bresson, 20. yüzyılın en büyük fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilir.

Cartier-Bresson, yayın ajansı Magnum Photos’un kurucularından biriydi. Fotoğrafları sık sık basında kullanıldı ve ona foto muhabiri statüsü verildi. Sahneyi hazırlamadan fotoğraf çekerek sokakta raporlar hazırlamaktan, fotoğraflarını doğal ve spontane hale getirmekten keyif aldı.