DSLR Gövdeler

DSLR Gövdeler

DSLR Gövde Çeşitleri

DLSRAmatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşmak ve yeni bir hobi edinmek için fotoğrafçılığa ilgi duyan herkesin ilk tercihi DSLR gövdelerdir. Profesyonel olarak fotoğrafçılıkla ilgilenmek isteyenlerin kullanabileceği DSLR gövdeler ise, Mid-size SLR veya Large SLR olarak belirtilebilir.

DSLR gövdeleri sınıflandıracak olursak;

1-Compact SLR (Kompakt SLR)
2-Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR)
3-Large SLR (Büyük SLR)

Compact SLR (Kompakt SLR)

Fotoğrafa yeni başlayanların işini kolaylaştıracak, amatör fotoğrafçılar için özellikle tavsiye edilen gövdelerdir. Sizin tercihinize kalmış olmakla birlikte daha yüksek modellerle başlamak isterseniz yüksek meblağlar ödeyerek aldığınız makinanızı, öğrenme sürecinde eskittiğiniz için daha sonrasında keyifle kullanamayabilirsiniz. Kompakt SLR kapsamındaki ürünlerin tümü APS-C sensöre sahiptir. Gövde üzerinde önemli durumlarda kullanabileceğiniz kafa flaşı bulunur.

Şu an piyasadaki Compact SLR (Kompakt SLR) modelleri ise;

-Canon EOS 1100D (EOS Rebel T3 / EOS Kiss X50)
-Canon EOS 550D (Rebel T2i / EOS Kiss X4)
-Canon EOS 600D (EOS Rebel T3i / EOS Kiss X5)
-Canon EOS 650D (Rebel T4i / EOS Kiss X6i)
-Nikon D3100
-Nikon D3200
-Nikon D5000
-Nikon D5100
-Sony SLT-A37
-Sony SLT-A57
-Sony SLT-A65
-Sony SLT-A77

Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR)

Fotoğrafçılığa yeni başlamamış, konuya az da olsa hakim amatör fotoğrafçıların tercih ettiği bu modeller, fotoğraf makinasına yeterli bütçeyi ayırabileceğiniz takdirde satın almanız gereken gövdelerdir. Kompakt SLR ye nazaran sağladığı avantajlara gelince, tüm markalarda bu sınıfa geçerken, gövdenin büyümesi ve ağırlığın artması, toza ve suya dayanıklı hala getirilmesi, vizörün kapsama alanının değişmesi gibi birçok iyileştirmeler yapılır.

Piyasada bulabileceğiniz Mid-size SLR (Orta boyutlu SLR) modelleri ise;

-Canon EOS 60D
-Canon EOS 7D
-Canon EOS 5D Mark II
-Canon EOS 5D Mark III
-Canon EOS 6D
-Nikon D90
-Nikon D7000
-Nikon D300S
-Nikon D700
-Nikon D800
-Nikon D600
-Sony SLT-A99
-Sigma SD1 Merrill
-Sigma SD15

Large SLR (Büyük SLR)

Bu kapsama giren modeller çoğunlukla profesyonel fotoğrafçılar ya da fotoğraf makinasına para harcamaktan çekinmeyen amatör fotoğrafçıların tercihidir. Vizör kapsama alanları oldukça yüksek olup, %100 dür, yani her zaman gördüğünüzü çekersiniz. Battery Grip gövdeye bütünleşik olarak gelir. Kafa flaşı bulunmaz, ekstra olarak alınıp takılması gereklidir. Üç adet LCD ekrana sahiptir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm iyileştirmeler bu sınıfta başlangıçta bulunmaktadır. Su ve hava geçirmeyen, daha dayanıklı materyallerden üretilirler.

Piyasada bulabileceğiniz Large SLR (Büyük SLR) modelleri;

-Canon EOS-1D Mark IV
-Canon EOS-1Ds Mark III
-Canon EOS-1D X
-Nikon D3X
-Nikon D4

Yani temel olarak fotoğraf makinası seçiminde aslolan ne kadar bütçe ayırdığınızdır. Fotoğrafçılıkta ayırdığınız bütçe kadar dayanıklı ve sağlam ekipmanlar alabilirsiniz. Kafanızı fazla karıştırmadan bütçenize uygun makinayı belirleyerek satın alabilirsiniz.