Diyafram Nedir ve Ne İşe Yarar

Bu yazımızda fotoğraf makinelerinin lenslerindeki diyafram açıklığının ne olduğundan, ne işe yaradığından ve hangi değerlerle gösterildiğinden bahsedeceğiz.

İngilizcede “Aperture(açıklık)” ismiyle geçer ve Fransızcadaki “Diaphragme” kelimesinden türeyerek gelmiştir. Diyafram bir nesneden objektife yansıyan ışığın hangi şiddet ve yoğunlukta geleceğini ayarlamaya yarar. Temel olarak iki fonksiyonu vardır. Bunlardan biri net alan derinliği, diğeri ise ışığın yoğunluğudur. Aynı göz bebekleri gibi düşünebilirsiniz. Göz bebeklerindeki açıklık ne kadar fazla olursa içeriye o kadar fazla ışık girer, tam tersi ne kadar kapalı olursa o kadar az ışık girer. Net ve ayırt edilebilir bir görüntü için bu açıklığı en uygun şekilde ayarlamak gerekir. Neyse ki göz bebeklerimiz bu işi kendi kendine yapabiliyor.

Diyafram açıklığı “f”ile gösterilir. F değerleri f 1.0, f 1.2, f 1.4, f 1.8, f 2.0, f 2.8, f 4, f 5.6, f 8, f 11, f16… gibi ifade edilir. Her bir değer artışında diyaframdaki açıklık yarıya düşer yani aynı zamanda da içeri giren ışık miktarı yarıya düşmüş olur.

Diyafram açıklığı sadece giren ışık miktarını ayarlamaz. Aynı zamanda alan derinliğini etkiler. Diyafram yüksek açıklıkta olduğunda yani küçük f değerleri seçildiğinde odaklandığınız alan net iken geri kalan kısımlar bulanık çıkar. Burada seçim size kalmış oluyor ama genel olarak bir örnek vermek gerekirse de bir manzara resmi çekeceğinizde mümkün olan her yerin net çıkabilmesi için f değerini yükseltmeniz gerekmekte. Ya da bir arkadaşınızın fotoğrafını çekeceğinizde f değerini düşürüp daha profesyonel bir kare yakalayabilirsiniz.

fotoğraf kursu İzmir // İzmir fotoğraf kursu