Çocuk Fotoğrafçılığında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Fotoğraf sanatı, gelişiminin başlangıcından bu yana pek çok alanda kendine yer bulmuştur. Yöneticilerin ve ünlülerin fotoğrafları, tanıtım fotoğrafları, yemek fotoğrafları, manzara fotoğrafları ya da savaş ve belgesel fotoğrafları gibi… Ancak fotoğraf makineleri daha ulaşılabilir olduğundan bu yana fotoğraf sanatının ticari yönü gün geçtikçe gelişmektedir. 

Çocuklarının anılarını profesyonel bir şekilde ölümsüzleştirmek isteyen ebeveynler profesyonel fotoğrafçılarla anlaşıp çocuklarının fotoğraflarını çektirmek istemektedir. Hem ticari hem de sanatsal olarak gelişen bu sektörde ise dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. 

Biz de bugünkü yazımızda, fotoğrafçılığa merak salan ve spesifik olarak çocuk fotoğrafları çekmek isteyen dostlarımız için çocuk fotoğrafçılığında dikkat etmeniz gerekenleri derledik…

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Stüdyo Yerine Ev Kullanın 

Profesyonel bir stüdyoda değil, evde fotoğraf çekmek son yıllarda popüler hale geldi. Eviniz çocuklar için çok daha doğal bir ortamdır, çünkü onları anında rahatlatır.

Çekim için yeterince büyük bir alan oluşturmak için kanepeyi oturma odasından hareket ettirerek başlayın. Mümkünse, nötr bir arka plan oluşturmak için bir stand üzerine gri kesintisiz bir kağıt rulosu yerleştirin veya daha fazla çevresel portre için derli toplu bir duvar kullanın.

Bununla birlikte pencere aydınlatması, çekim sırasında kullanabileceğiniz güzel doğal, yönlü ışık sağlar. Beyaz tavan ve duvarlar sıçrama flaşı için mükemmeldir.

En önemlisi, insanların evde rahat hissetmelerini sağlayın. Doğal ortamlarında çok fazla değişiklik yapmayın.

Çocukların Çabuk Sıkılacağını Unutmayın

Çocuklar, yetişkinlere göre algılarını daha kısa sürede kaybederler. Bu nedenle fotoğraf çekeceğiniz odaya ya da ortama çocukları getirmeden önce diğer tüm ayarların ve kompozisyonun hazır olduğundan emin olun. 

Ayrıca fotoğraf çekimi sırasında daha hızlı da olmanız gerekir. Örneğin hızlı bir 85mm lens portreler için mükemmeldir, ancak değiştirilebilir lens, kameranızla birlikte gelen standart yakınlaştırmanın uzun ucu da kullanılabilir bir hız sağlamanıza yarar.

Bununla birlikte kadrajınızı daha iyi hale getirmek için arka planı odaklamak ve arkalarındaki gölgeleri bırakmak için nesnelerinizi arka planın en az 6 metre önüne yerleştirin.

Ayrıca çok parlak olmayan bir flash da çocukların ilgisini bir noktada toplayacağı için fotoğraf çekmenizi kolaylaştıracak bir detaydır. Gözlerini rahatsız etmeden bu flaş ışıklarını kullanmaktan çekinmeyin.