Cep Telefonu Fotoğrafçılığı

Cep telefonları gün geçtikçe uygulamalı kimi zaman özellik olarak kimi zaman farklı ve diğer rakiplerine karşı bizi şaşırtan özellikler ile karşımıza çıkmaktadır. Cep telefonları ile kimi zaman oyun, sosyal ağ ve fotoğraf konusunda sonuna kadar kullanım almak isteriz. Akıllı telefonlarda en önemli ve performans istediğimiz özellik hiç kuşkusuz fotoğraf çekme özelliğidir. Profesyonel makineler gibi olmasa da iyi bir dijital fotoğraf makinesi kadar etkili çekim istemekteyiz.

Akıllı telefonlarımız ile iyi bir çekim yapmak için birçok yapmamız gereken ve dikkat etmemiz gereken uygulamalar vardır. Fotoğraf çekim işlemleri çoğu zaman otomatik dizende olmaktadır buda dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan bir tanesi de İSO değerleridir. Yüksek kalitede İSO değerleri elde edebilmek için camera ayarlarını iyice keşfetmeliyiz. Bazı zamanlarda otomatik çekimler iyi ışık süzemezler bu gibi durumlarda iyi bir çekim alana kadar ayarları korkmadan değiştirmeliyiz. Bazen telefonun metreleme odaklarını istenilen gibi yapamaz. Bu ayarları da yaparak uzaklık yakınlık sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Çekim yapar iken dikkat etmemiz geren bir hususunda telefonu sabit tutmamız gerekmektedir. Çekim yaparken ufak sarsıntılar yüzünden istemiş olduğumuz çekimleri yapamayız. İki elle ve telefonu sabit tutarak iyi çekimler elde edebiliriz. Özellikleriniz var ise kameranızın HDR çekim modunu kullanmalısınız. Karanlık ya da güneş ışığının ve gölgenin çok olduğu bir resim çeker iken yapacağınız HDR modundaki çekimler sayesinde gölgenin verdiği karanlık alanı yok ederek daha net ve görüntüsü yüksek çekimler alabilirsiniz. Çekim formatlarıda önemlidir. Bazı fotoğraflarda formatta önemlidir ve buda fotoğrafın kalitesini değiştirmektedir. Bazende farklı kamera programları ile daha etkili ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu programlar android’de( camera zoom fx) ios’da procamera programları ile güzel ve etkili fotoğraflar çekebilirsiniz.

Akıllı telefonlarınız ile etkili ve bir o kadarda güzel resimler çekmeniz için biraz ışık açılarına dikkat etmeniz ve çekim açılarını iyi ayarlamalısınız. Biraz özen ve bilgi ile bu telefonlar ile iyi fotoğraflar yakalamak sizin elinizdedir. Akıllı telefonlarınız ile güzel çekimleri yakalayacak ve bu çekimlerin mutluluğuna varacaksınız.