Canon mu Nikon mu?

Nikon fotoğraf makinası mı yoksa Canon fotoğraf makinası mı?

Dünyanın en iyi fotoğraf makineleri deyince akla gelen ilk markalar olan bu iki dünyanın dev firmaları ve popüler markaları fotoğraf makinesi alacaklar için hep bir kafa karışıklığı oluşturmuştur. Tabi ki bir çok seçenek mevcuttur marka olarak fakat en popüler olan bu iki marka arasında hep bir rekabet olmuştur.

Soru bu şekilde sorulduğunda BMW mi iyi Mercedes mi iyi gibidir, modelini bilmeden nasıl bir şey söylenebilir ki, her birinin birbirine göre daha iyi daha avantajlı olduğu konular vardır ve hiç kimse bir marka için bu en iyidir diyemez.

Dünyanın en büyük fotoğraf makinesi markalarından olan bu markalar dünya fotoğrafçılığında çıtayı belirleyen ve öncülük eden markalar olmuşlardır. Diğer rakipleriyle yarışta hep önde olan bu markalar kendi aralarında ne durumdalar peki? Hangisi daha iyi? Hangisini tercih etmeli? Bu sorulara şimdi yanıt vermeye çalışalım

Öncelikle bu iki fotoğraf makinesi markalarını kıyaslamak oldukça zordur. Nikon en başından beri kalitesinden ödün vermemesinin yanı sıra Canon ise yeniliğe açık bir tarz benimseyerek bu iki marka değerlerine değer katmaya devam etmektedir.

Bu firmalar arasında tercih yapabilmek için öncelikle nasıl bir fotoğraf makinesi aradığımızı iyi bilmek gerekir. İhtiyacınızı karşılayacak özellikleri tek tek göz önünde bulundurarak, istediğiniz performans özellikleri gibi konuları ayrıntılı ele almalıyız. Eğer fotoğraf makinesinden ne isteyeceğimizi bilirsek ‘Bu fotoğraf makinesi bana ne verebilir?’ cevabına ulaşmaya o kadar yaklaşabilmiş oluruz.

Alacağınız fotoğraf makinesiyle çekeceğiniz fotoğraflar ve işleyeceğiniz konu tercihinizi belirleyen önemli bir etkendir. Bu konular Doğa fotoğrafçılığı, Ürün fotoğrafçılığı, Doğum fotoğrafçılığı gibi çok geniş yelpazede ele alabileceğiniz konulardır. Bu konular bağlamında makinenin dayanıklılığı, ergonomik olması ve kullanım özellikleri üzerinde iyi bir araştırma yapmak işimizi oldukça kolaylaştıracak bilinçli bir fotoğrafçılık üzerine de bir temel atmış olacaksınız.

Tercih edeceğiniz fotoğraf makineleri kullandığınız veya kullanmak isteyeceğiniz ekipman ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin hangi makinelerin hangi objektiflere uygun olduğunu bilmek önemlidir. Teknik özellikleri ve kullanımının size hitap etmesi de önemli bir etkendir. Kullanım kolaylığı gibi detaylar önemlidir. İyi araştırılmadan alınan zor makineler genellikle bireyleri fotoğraf makinesinden soğutmaktadır.

Şimdi iki markanın özelliklerini tek tek ele alarak ikisi hakkında kısa ve net bilgilere ulaşarak reklama kaçmadan samimi, açık ve net özelliklerini sıralayalım

  • Nikon

Genel olarak ele alındığında Canon’dan daha pahalı bir makinedir. Ancak daha derinlere girildiğinde çok geniş bir fiyat yelpazesi olduğu bir gerçektir. Sizin aradığınız kriterlere göre fiyat aralığı değişmektedir.

Nikonun en büyük artıları arasında lenslerinin Canon’a göre daha kaliteli olmasıdır. Daha uzun ömürlü olan bu lensler markaya önemli bir artı katmaktadır.  Eski lenslere diğer markaların aksine uyumludur.

Nikonun ek aparat çeşitleri çok daha geniştir. Buda çok geniş tarzlara hitap etmesi anlamına gelmektedir. Profesyonel cihazlarda iyidir ve gündüz çekimlerinde oldukça tercih edilen bir markadır.

  • Canon

Canon’un bazı özellikleri Nikon ile doğrudan çatışmaktadır. Örneğin Canon gece çekimlerde oldukça iddialı bir markadır. Ve model yelpazesi Nikondan daha geniştir.

Nikon da olduğu gibi Canon’da da lens çeşitliliği oldukça fazladır lakin eski lenslere pek uyum göstermez.

Nikon daha yüksek kalitede profesyonel makineler üretmesine karşın Canon daha çok Yarı Profesyonel makinelerde iddialıdır. Halka ve hobiye daha çok hitap etmektedir.

Süreklilik gösteren çekimlerde Canon daha alınabilir bir markadır.

Fotoğraf makinası satın almak ve fotoğraf makinalarıyla ilgili bilgi almak için fotoğraf kursumuzu arayabilir veya doğrudan fotoğraf kursumuza gelebilirsiniz.

İzmir Fotoğraf Kursu /