“Bas-Çek” veya Sahne (Scene) Fotoğraf Modu

“Bas-Çek” veya Sahne (Scene) Fotoğraf Modu

Özellikleri ve İşaretlerinin Anlamı
Dijital fotoğraf makinesi otomatik (Auto), portre (portrait), manzara (landscape), spor (sports), hareket (action) ve gece portresi (night portrait, yani az ışıklı ortam) dahil çeşitli fotoğraf çekme modları sunar. Seçim modları genellikle dijital fotoğraf makinenizin üzerinde yer alan kadranın üstünde bulunur. Dijital fotoğraf makinenizde hangi fotoğraf çekme modlarının bulunduğunu belirlemek için makinenizi veya kullanıcı el kitabınızı kontrol edin.
işaretlerin anlamları058.jpg

işaretlerin anlamları002.jpg işaretlerin anlamları003.jpg
nikon-018.jpg işaretlerin anlamları004.jpg işaretlerin anlamları005.jpg
işaretlerin anlamları006.jpg

işaretlerin anlamları058.jpg

Otomatik (Auto) modunun kullanılması: Otomatik mod genel fotoğraf çekimi için iyi bir seçimdir. Bu ayarı kullandığınızda, dijital fotoğraf makineniz otomatik olarak poz, odak ve flaşı ayarlar.
işaretlerin anlamları002.jpg Portre (Portrait) modunun kullanılması: Portre modunun kullanılması nesnenizin netleşmesine neden olur ve odak dışında kalan nesnenizin arkasındaki diğer nesnelerin de görülmemesini sağlar. Portre modu kişi, hayvan veya çiçek gibi tek nesnelerde iyi sonuç verir. Fotoğraf makinenizi dikey hale getirmeyi ve nesnenize yakınlaşmayı unutmayın.
işaretlerin anlamları003.jpg Manzara (Landscape) modunun kullanılması: Manzara modunda dağlar, ufuk çizgisi ve geniş manzara gibi çok uzağınızdaki nesneleri yakalayabilirsiniz. Bazen manzara modunda otomatik olarak düşük obtüratör hızı seçilir, o zaman üçayak gibi sabit bir destek kullanmalısınız.
nikon-018.jpg Makro (Close up)Yakın plan fotoğraf çekimi için kullanılır, genellikle yaklaşma mesafesi (fotoğraf makinesine bağlı olarak) on cm. civarındadır. Daha fazla yakınlaştırma için ilave ekipmanlar gerekir (Close Up filtreleri, vb.)
işaretlerin anlamları004.jpg Spor/Hareket (Sports/action) modunun kullanılması: Bu modda arabalar, atletler ve çocuklar gibi hareket halindeki nesneler yakalanır. Bu modu kullanırken makinenizi hareketli nesne yönünde çevirmeyi deneyin. Deklanşöre kısmen basarak poz ve odağı önceden ayarlayın. Fotoğraf çekimi için hazır olduğunuzda, deklanşöre tam olarak basın.
işaretlerin anlamları005.jpg Gece Manzarası (Night Landscape) modu; geceleyin manzara fotoğrafı çekme amacı ile kullanılır, flaş kapalı olabilir, poz süresinin uzun olmasından dolayı görüntü bulanık olarak çıkar, makineyi bir yere sabitlemek gerekir.
işaretlerin anlamları006.jpg Gece Portresi (Night Portrait) modunun kullanılması: Bu modu gece veya az ışıklı koşullarda kullanın. Flaş fotoğraf makinesine yakın nesneleri aydınlatacaktır. Daha uzun süreli poz arka plandaki ayrıntıları yakalayacaktır. Üçayak gibi bir fotoğraf makinesi desteği veya düz bir yüzey kullanmak iyi bir fikirdir.
Çocuk Modu;Küçük çocukların fotoğraflarını çekmeye yarayan moddur, flaş genellikle kapalıdır
Kar Fotoğrafı Modu:Karlı bir havada veya kar yağdığı zaman kullanılacak fotoğraf modudur.